ZAMIEĆ PYŁOWA - CO TO JEST?
Zamiecie pyłowe powstają najczęściej na otwartych terenach - na polach i łąkach, a zwłaszcza tam, gdzie od dłuższego czasu nie występowały opady deszczu lub były to opady o niewielkim nasileniu. Wówczas w powietrze wzbijają się tumany drobnego pyłu, które sprawiają, że widoczność spada niemalże do zera. Zjawisko to może okazać się bardzo niebezpieczne na drogach.
PRZECZYTAJ: Nadciąga pogodowy kataklizm. Hydrolodzy nie mają złudzeń. W Polsce będzie susza [19.04.2020]
Jak powstają zamiecie pyłowe?
Jak informuje portal TwojaPogoda.pl, podczas suszy, wierzchnia warstwa gleby po wiosennym zaoraniu, ulega bardzo szybkiemu wysuszeniu. Wówczas wystarczy, że wiatr przekroczy w porywach prędkość 50 kilometrów na godzinę, a wtedy drobne ziarenka mogą się wznieść na wysokość kilku metrów i przemieszczać się na odległość kilkuset metrów nad drogi i zabudowania.
ZOBACZ: Koronawirus. Od ilu lat dziecko musi nosić maseczkę ochronną? [ZAOSTRZONE ZASADY 19.04.2020]
Zamieć pyłowa może skończyć się karambolem
W sytuacji, gdy wystąpi zamieć pyłowa, widoczność spada prawie do zera, co jest jeszcze bardziej niebezpieczne niż w przypadku wystąpienia mgły. Może to doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drogach, a nawet do wypadków. W takiej sytuacji najlepiej maksymalnie zwolnić i włączyć światła awaryjne. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zjechanie na najbliższy parking i przeczekanie, aż niebezpieczne zjawisko ustąpi.
PRZECZYTAJ: Koronawirus. Gdzie są otwarte gabinety stomatologiczne w Bydgoszczy i okolicach? [16.04.2020]