Zbyt mały pojemnik na śmieci? Podpowiadamy co zrobić

i

Autor: UM Bydgoszcz Zbyt mały pojemnik na śmieci? Podpowiadamy co zrobić

Zbyt mały pojemnik na śmieci? Podpowiadamy co zrobić

2020-02-23 7:00

Mieszkańcy w ramach opłaty za śmieci otrzymują pojemniki i worki na odpady. Jeśli pojemnik na odpady okazał się zbyt mały, podpowiadamy co zrobić, aby wymienić go na większy. Podpowiadamy też co robić, by śmieci zajmowały mniej miejsca.

Urząd Miasta w Bydgoszczy przypomina, że w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyposaża nieruchomości w pojemniki lub worki na śmieci oraz zapewnia utrzymanie pojemników w czystości. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują pojemniki na odpady zmieszane (kolor szary) i biodegradowane (kolor brązowy). Na posegregowane śmieci, czyli papier (kolor niebieski), metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty) oraz szkło (kolor zielony) otrzymują nielimitowaną ilość worków. Zasada jest taka: ile worków oddajesz – tyle otrzymujesz. Z kolei w budynkach wielorodzinnych, mieszkańcy wyrzucają śmieci do zbiorczych pojemników na odpady zmieszane i segregowane. W tym przypadku nie przekazujemy worków na odpady segregowane.

Za mały pojemnik?
Wielkość dostarczonego pojemnika zależy od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Jeśli jednak pojemnik na odpady jest za mały wystarczy zgłosić potrzebę wymiany na większy do swojego zarządcy lub do Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta: ul. Wojska Polskiego 65, 85-825 Bydgoszcz lub e-mail: [email protected]. W zgłoszeniu należy wskazać, który pojemnik jest za mały, adres oraz krótkie uzasadnienie problemu.

Pomysły na segregację odpadów w małej przestrzeni
Segregując najlepiej rozpocząć od zapobiegania powstania śmieci. Przede wszystkim odpadów z tworzyw sztucznych, opakowań. Powinniśmy wielokrotnie używać opakowania. Zanim wrzucisz odpad do odpowiedniego pojemnika pamiętaj, by opróżnić opakowanie z resztek żywności, odkręcić nakrętki, zgnieść butelki typu PET i kartony. Te proste kroki sprawią, że śmieci zajmą mniej miejsca w naszych domowych szafkach oraz dalszym transporcie.

Prawidłowo prowadzona segregacja śmieci na 5 frakcji powoduje, że nasze odpady mogą zostać ponownie wykorzystane. Bez odpowiedniej segregacji nasze śmieci nie dostaną drugiego życia. Aby ułatwić sobie segregowanie warto zaopatrzyć się w kosze, których wielkość odpowiada ilości wytwarzanych przez nas śmieci w tym samym okresie czasu. Jeśli wyrzucamy więcej papieru, a mniej plastiku – pojemnik na papier powinien być większy od tego na plastik. Pamiętajmy, że inne kosze sprawdzą się u singla, a inne w kilkuosobowej rodzinie.

Na rynku znajdują się także gotowe systemy pojemników, w rozmiarze odpowiadającym przestrzeni w szafce. Produkty tego typu różnić mogą się od siebie zarówno konfiguracją, jak i rozmiarem. Takie kosze na śmieci zajmują niewiele miejsca i w znaczący sposób ułatwiają sortowanie śmieci. Posiadacze niewielkich mieszkań rozważyć powinni również zakup pojemników wieszanych na drzwiczkach. Kolejne praktyczne rozwiązanie to system nakładanych na siebie koszy na śmieci. W przypadku większej przestrzeni sprawdzi się także stelaż, na którym umieszcza się worki na śmieci.

Pogoda w górach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają