Kartka z kalendarza. Co wydarzyło się 10 sierpnia?

i

Autor: Pixabay Kartka z kalendarza. Co wydarzyło się 10 sierpnia?

10 sierpnia. Co to za data? Potworna rzeź polskich Żydów i ogromny pożar Puszczy Noteckiej! [KARTKA Z KALENDARZA]

2020-08-10 21:36

Jakie znane osoby obchodzą dziś urodziny? Czyje imiona widnieją w kalendarzu? W naszej Kartce z kalendarza znajdziecie również ciekawostki historyczne, o których mogliście nie mieć pojęcia. Dzisiejsza data zapisała się jako niezwykle krwawy i smutny dzień, ale nie tylko! To także moment, w którym zapobieżono katastrofie mogącej się stać jednym z najstraszliwszych zamachów terrorystycznych! Co jeszcze wydarzyło się 10 sierpnia? Sprawdźcie koniecznie!

Czyje imieniny są 10 sierpnia?

Dzień 10 sierpnia to 223 dzień obowiązującego w Polsce kalendarza gregoriańskiego. Przypominamy także, że aktualny rok 2020 jest rokiem przestępnym, a kolejny taki rok nadejdzie dopiero za cztery lata. Kto obchodzi dziś imieniny? W kalendarzu zobaczymy następujące imiona: Amadeusz, Bogdan, oraz Wawrzyniec.

Co wydarzyło się 10 sierpnia?

Prawie tysiąc lat temu, 10 sierpnia 1109 roku, książę Polski Bolesław Krzywousty pokonał Pomorzan w bitwie pod Nakłem. To oczywiście nie koniec zapisanych na kartach historii bitew, jakie na przestrzeni dziejów rozegrały się tego dnia roku. W 1655 roku w trwającej IV wojnie polsko-rosyjskiej, po zdobyciu Wilna przez Moskali, car Aleksy I Romanow wjechał triumfalnie do miasta.

W roku 1702, podczas III wojny północnej, po utracie Krakowa na rzecz Szwedów, żołnierze nieprzyjaciela zdewastowali i podpalili zamek wawelski. Był to kolejny wielki cios dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów w tej trwającej dwadzieścia lat wojnie.

W połowie XIX wieku, a dokładniej 10 sierpnia 1848 roku oficjalnie otwarto linę kolejową łączącą Poznań ze Szczecinem. To wydarzenie wywołało ogromny entuzjazm szczególnie wśród mieszkańców stolicy Wielkopolski. W pierwszych dniach tłumnie kursujący poznaniacy, chcąc odwiedzić Szczecin i Wronki, przyczynili się do rozprzestrzenienia się trwającej epidemii cholery.

Prawie 50 lat później, ale tego samego dnia w roku 1896 w Warszawie otwarto park Ujazdowski. W kolejnych latach słynny park będzie się cieszył ogromną popularnością nie tylko wśród warszawiaków.

W czasie II wojny światowej 10 sierpnia w 1942 roku Niemcy zamordowali blisko 1200 Żydów z getta w Brzozowie na Podkarpaciu. W tym samym czasie rozpoczęła się również likwidacja getta w Krzemieńcu na Wołyniu. Tam niemiecka żandarmeria wraz z ukraińską policja rozstrzelały aż 5 tys. kolejnych osób narodowości żydowskiej.

10. dzień powstania warszawskiego przypadł na 10 sierpnia 1944 roku. W tym czasie radio BBC nadało ostrzeżenie we wszystkich językach europejskich! W treści kierowanej do niemieckich żołnierzy oraz osób osadzonych w aparacie III Rzeszy, przestrzegli o nieuniknionych karach, które zaraz po wojnie miały spaść na osoby dopuszczające się zbrodni w trakcie powstania.

W maju 1990 Amerykanie wynieśli na orbitę sondę „Magellan”, której zadaniem była eksploracja powierzchni Wenus. 10 sierpnia sonda osiągnęła cel i wylądowała na sąsiedniej planecie. Dwa miesiące później zostanie ona skierowana w kierunku atmosfery, gdzie ulegnie częściowemu spłonięciu. Do dziś przypuszcza się, że niektóre fragmenty sondy mogły opaść na powierzchnię. Ostatni sygnał z „Magellana” odnotowano 12 października o 10:02.

28 lat temu, w roku 1992 doszło do olbrzymiej katastrofy ekologicznej. W pożarze spłonęło aż 5770 ha Puszczy Noteckiej w Wielkopolsce.

W 2006 roku miała miejsce mało znana akcja angielskiego Scotland Yardu. Funkcjonariusze zapobiegli dużemu, zorganizowanemu zamachowi terrorystycznemu, którego skala mogłaby uplasować go wśród największych i najkrwawszych zamachów. 10 sierpnia udało się zatrzymać 24 zamachowców, którzy usiłowali wnieść na pokłady kilku samolotów środki wybuchowe ukryte w z pozoru niewinnych przedmiotów takich jak napoje dezodoranty oraz inne kosmetyki. Aż strach pomyśleć, co mogłoby się wydarzyć, gdyby nie sprawność brytyjskiej policji.

10 sierpnia 2018 roku Michał Kwiatkowski wygrał 75. Tour de Pologne.

Osoby urodzone 10 sierpnia

Tego dnia w 156 roku p.n.e. na świat przyszedł chiński cesarz Wudi z dynastii Han. Jego imię oznaczało „Cesarz Waleczny”. Panujący około 60 lat władca, chcąc ograniczyć wpływy rodów arystokratycznych, ustanowił zasadę podziału ziem wśród wszystkich synów. Wprowadził również nowe podatki handlowe oraz państwowy monopol na sól, żelazo, bicie monet, a także alkohol.

Blisko sto lat temu, 10 sierpnia 1909 w Fezie urodził się Muhammad V, sułtan a później także król Maroka z dynastii Alawitów. Monarcha panował aż do swojej śmierci w Rabacie w 1961. Po tym wydarzeniu tron objął jego syn Hassan II, a ciało Muhammada spoczęło w jego mauzoleum.

Dwa lata później (1911 r.) w Polsce urodził się Marian Aleksander Jurecki znany bardziej jako Ryszard Romanowski lub pod pseudonimem „Orawa”. Był porucznikiem kawalerii Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych, a później Armii Krajowej. Zginął w wieku zaledwie 30 lat jako walczący cichociemny. Pośmiertnie mianowano go rotmistrzem. Orawa zginął z ręki przyjaciela, Świątkowskiego, wspólnie z którym znaleźli się w beznadziejnej sytuacji podczas niemieckiej obławy. Świątkowski zastrzelił Orawę, a później także siebie, aby chronić się przed niewolą. Jurecki był pierwszym cichociemnym, który zginął w Polsce.

10 sierpnia 1979 urodził się także Przemysław Olbryt. Znany jako „Quazarre” jest polskim muzykiem, kompozytorem, oraz wokalistą. Artysta zasłynął właśnie jako wokalista i autor tekstów w blackmetalowej grupie muzycznej Asgaard. Od 2000 roku grał w grupie w grupie Devilish Impressions, a w 2008 roku dołączył do zespołu Crionics.

Policja odpowiada na oskarżenia. Protest LGBT oczami mundurowych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki