Białe noce? Co to jest?Z wyjaśnieniami spieszy Karol Wójcicki, znany popularyzator astronomii. Z jego facebookowego fanpage’a dowiadujemy się, że moment stopniowego zachodzenia słońca za widnokrąg i jego ponowne wyłanianie się nazywane są odpowiednio zmierzchem i świtem. Noc natomiast zapada w momencie gdy słońce skryje się poniżej 18° pod horyzontem. Wówczas nie dostrzegamy już łuny słonecznej i niebo staje się ciemne.
Czasem jednak słońce zachodzi na bardzo krótko i nie osiąga głębokości, która wystarcza do zaistnienia nocy z punktu widzenia astronomicznego. Sprawia to, że zmierzch trwa bardzo długo, przeciąga się na całą noc i płynnie przechodzi w świt. Takie zjawisko nazywamy właśnie białą nocą.
Czy białe noce zobaczymy także w Elblągu?Tak! Zjawisko białych nocy ogarnie praktycznie całą Polskę na ponad półtora miesiąca. Na naszej szerokości geograficznej przypada ono w okolicach przesilenia letniego, czyli 20 czerwca. W tym czasie niebo nie zrobi się ciemne, a na horyzoncie cały czas będziemy mogli dostrzec łunę słoneczną, a ponieważ noc będzie jasna na niebie dostrzeżemy zdecydowanie mniej gwiazd.
Polecany artykuł:
Na fanpage’u Z głową w gwiazdach czytamy, że w Polsce białe noce pojawiają się początkowo na północy i z czasem ogarną cały kraj. Elbląg, podobnie jak Gdańsk są jednymi z pierwszych polskich miast, w których zaobserwujemy białe noce. Tutaj też potrwają one najdłużej. Najkrócej z kolei będą je mogli obserwować mieszkańcy południowej Polski.
Kiedy to będzie? To niesamowite zjawisko już trwa. Białych nocy możemy doświadczać już od 10 maja. Ostatnia biała noc czeka nas w okolicach 2 sierpnia.
Polecany artykuł:
Z przygotowanej przez Karola Wójcickiego mapy dowiemy się w jakich terminach zjawisko to przypada w danym regionie Polski.
Polecany artykuł:
Podczas białych nocy na niebie zaobserwujemy wiele sztucznych satelitów, a także Międzynarodową Stację Kosmiczną. To także odpowiedni moment na zobaczenie Obłoków Srebrzystych! Z powodu niewielkiej aktywności słonecznej, tego lata zapowiadają się idealne warunki do astronomicznych obserwacji.
Więcej informacji znajdziemy na facebookowym fanpage’u Z głową w gwiazdach.