Egzamin ósmoklasisty 2020! Jak wyglądał egzamin w poprzednich latach?

i

Autor: Pixabay Egzamin ósmoklasisty 2020! Jak wyglądał egzamin w poprzednich latach?

Egzamin ósmoklasisty 2020: Arkusze CKE. Co było na egzaminie w poprzednich latach? [ZADANIA, ODPOWIEDZI]

2020-06-15 9:28

Egzamin ósmoklasisty 2020. Już 16 czerwca przyszli absolwenci szkół podstawowych przystąpią do pierwszego w swoim życiu ważnego egzaminu! Składać się on będzie z trzech części rozłożonych na trzy dni. Pierwszy z nich odbędzie się o 9:00 we wtorek. Zobacz, jak mogą wyglądać przykładowe zadania na egzaminie w tym roku. Prezentujemy zeszłoroczne zadania z arkuszy CKE z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Jakie zagadnienia warto powtórzyć? Na co warto się przygotować? Sprawdź!

16 czerwca ósmoklasiści w całym kraju przystąpią do trwającego trzy dni egzaminu kończącego szkołę podstawową. To już drugi taki test od czasu reformy oświaty. Pierwszy raz do egzaminu ósmoklasisty przystąpili absolwenci pierwszych roczników ośmioletniej szkoły podstawowej w 2019 roku. Jak wyglądały zadania? Sprawdź w naszym materiale.

Spis treści

  1. Język polski – 16 czerwca
  2. Matematyka – 17 czerwca
  3. Język obcy– 18 czerwca

Język polski – 16 czerwca

Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka polskiego. Przykładowe zadania. Arkusze CKE

Pierwsza część ważnego egzaminu rozpocznie się 16 czerwca o 9:00. Absolwenci zmierzą się z zadaniami z języka polskiego.

W zeszłym roku uczniowie na egzaminie z języka polskiego spotkali się z takimi lekturami jak Mały książę oraz Kamienie na szaniec. Rozwiązywali także zadania do tekstu o początkach kina. Mieli również do napisania zaproszenie oraz rozprawkę lub opowiadanie na wybrany temat.

Do rozwiązania były 22 zadania, a do zdobycia 100 punktów. Czas przewidziany na napisanie całego egzaminu to 120 minut. Poniżej prezentujemy przykładowe zadania z języka polskiego z ubiegłego roku. Zobacz, jak mogą wyglądać zadania na egzaminie ośmioklasisty z języka polskiego w 2020 roku.

Matematyka – 17 czerwca

Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki. Przykładowe zadania. Arkusze CKE

Druga część egzaminu rozpocznie się 17 czerwca o 9:00. Tym razem uczniowie staną naprzeciw zadaniom z matematyki.

W ubiegłorocznym zestawie egzaminacyjnym uczniowie z matematyki spotkali się przede wszystkim z geometrią oraz arytmetyką. Pojawiły się również zadania z kalendarza, zegara, mierzenia kątów oraz obliczania procentów. Nie zabrakło także poleceń sprawdzających umiejętności pierwiastkowania i potęgowania.

W tej części egzaminu do rozwiązania było 21 zadań, za wykonanie których zdobyć można było maksymalnie 100 punktów. Czas przewidziany na rozwiązanie egzaminu to 100 minut. Poniżej prezentujemy przykładowe zadania z matematyki z ubiegłego roku. Zobacz, jak mogą wyglądać zadania na egzaminie ósmoklasisty z matematyki w 2020 roku.

Język obcy– 18 czerwca

Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka obcego. Przykładowe zadania. Arkusze CKE

Trzecia i ostatnia część egzaminu kończącego naukę w szkole podstawowej rozpocznie się 18 czerwca o 9:00. Absolwenci przystąpią do rozwiązywania zadań z języka obcego nowożytnego. Zależnie od języka, który nauczany był w szkole, może to być język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski lub włoski. Najpopularniejszy jest oczywiście język angielski, dlatego właśnie na nim się skupimy.

Podczas egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego w 2019 roku uczniowie otrzymali zadania m.in. uzupełnienia luk w tekstach i dialogach oraz wybierania prawidłowych odpowiedzi na pytania dotyczące czytanych tekstów (ogłoszenie, notatka, wiadomość tekstowa). Do napisania był e-mail.

Arkusz zawierał 14 zadań, za wykonanie których zdobyć można było 100 punktów. Czas przewidziany na rozwiązanie egzaminu to 90 minut. Tradycyjnie egzamin z języka obcego składał się z trzech części: słuchania, czytania i pisania. Poniżej prezentujemy przykładowe zadania z języka angielskiego z ubiegłego roku. Zobacz, jak mogą wyglądać zadania na egzaminie ośmioklasisty z języka angielskiego w 2020 roku.

Maturzyści z całej Polski o egzaminach, nauce w czasie pandemii i rygorze sanitarnym

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki