Kolejne przypadki oszustw „na BLIK-a” w Elblągu!

i

Autor: Pixabay Kolejne przypadki oszustw „na BLIK-a” w Elblągu!

Fala oszustw „na BLIK-a” w Elblągu! Sprawcy są praktycznie nieuchwytni!

2020-07-15 13:36

Policjanci z Elbląga odnotowali kolejne trzy przypadki oszustwa metodą „na blika”. Kwota jaką oszust wyłudził to 900 złotych. Przestępcy włamują się na konta społecznościowe i podszywając się pod właścicieli kont proszą o szybką pożyczkę.

O popularnym w ostatnich latach oszustwie „na BLIK-a” pisaliśmy już niejednokrotnie w artykułach: Oszustwo na BLIK-a! Wysłał kod i stracił 2 tys. złotych! Oszust podszył się pod bratową oraz Masz profil społecznościowy? Mogą wyczyścić ci konto bankowe! Tym razem oszust, który okradł w ten sposób mieszkańca Elbląga podszył się pod jego znajomego. Schemat działania pozostał niezmienny.

W poniedziałek (13 lipca) ofiarą oszustwa „na BLIK-a” stał się elblążanin, który dostał od swojego znajomego wiadomość z prośbą o pożyczkę. Oszust zaproponował wykonanie transakcji za pośrednictwem płatności BLIK, co miało ułatwić szybki przekaż pieniędzy. Mężczyzna, który zdecydował się wesprzeć kolegę, był przekonany, że pieniądze przekazuje właśnie jemu. Szybko okazało się jednak, że podszywał się pod niego oszust.

To jednak nie koniec oszustw z wykorzystaniem BLIK-a w Elblągu. Dwa kolejne przypadki dotyczyły włamań na konta społecznościowe i rozesłania wiadomości dotyczących pożyczki za pomocą kodu szybkiej płatności BLIK.

W większości tego typu sytuacji, policja jest bezsilna. Trudno jest bowiem ustalić sprawcę, ponieważ transakcji może on dokonać w dowolnym bankomacie w Polsce.

Jak działa metoda „na BLIK-a”?

Ta metoda oszustwa w ostatnich latach stała się niezwykle popularna wśród oszustów. Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Dostajemy wiadomość od znajomego: „Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę”. Nikt nie spodziewa się, że na konto znajomego wcześniej włamał się oszust i rozmowę prowadzi ktoś zupełnie obcy.

Znajomy prosi o pomoc finansową, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt albo kilkaset złotych przelanych za pomocą kodu BLIK. Oszuści naśladują często sposób pisania, więc nikt niczego nie podejrzewa. Co więcej mają dostęp do historii wcześniej prowadzonych rozmów. Wszystko jest zaplanowane tak, aby zwieść ofiarę, która pożyczki nigdy nie odzyska.

– Jeśli znajomy prosi o pieniądze za pomocą popularnego komunikatora, najlepiej do niego zadzwonić. Jeśli z twojego konta wysłano wiadomości o takiej treści, to najlepiej zmienić hasła i powiadomić o tym znajomych ale i administratora. Warto pamiętać o regularnej zmianie haseł – przestrzega Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Super Raport 15 VII (goście: Horała, Kamiński, Matczak)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki