Oszustwo na BLIKa coraz popularniejsze

i

Autor: Facebook/InPost - Paczkomaty, Kurier, zrzut ekranu Oszustwo na BLIKa coraz popularniejsze

Masz profil społecznościowy? Mogą wyczyścić ci konto bankowe!

2020-04-23 12:28

Policjanci z Elbląga odnotowali kilka doniesień dotyczących wyłudzenia pieniędzy. Popularna od pewnego czasu metoda „na BLIKa" przynosi przestępcom spore zyski, tym bardziej, że dla nieświadomej osoby oszust jest niemal nie do wykrycia. Po wszystkim bardzo trudne jest także namierzenie przestępcy. Po włamaniu na konta społecznościowe, podszywają się pod właścicieli i proszą „znajomych” o szybką pożyczkę.

Jedną z ostatnich ofiar oszustwa „na BLIKa” został jeden z mieszkańców Elbląga. 21 kwietnia dostał wiadomość od swojej siostry. Ponieważ wiadomość była wysłana z popularnego komunikatora internetowego, nic nie wzbudzało jego podejrzeń. Wówczas rzekoma siostra poprosiła o pożyczenie 1000 złotych. Mężczyzna dokonał tej transakcji, podając przestępcy 6-cyfrowy kod BLIK. Nie zawahał się, bo w końcu o pomoc poprosiła go jego własna siostra.

Szybko okazało się, że jego siostra nigdy nie wysyłała takiej wiadomości. Na jej konto włamał się oszust, który w jej imieniu rozesłał podobne zapytania do znajomych z listy ostatnich kontaktów. Sprawa natychmiast trafiła na policję, jednak schwytanie przestępców oszukujących metodą „na BLIKa” nie jest takie proste.

– Metoda „na BLIKa" staje się coraz popularniejsza. Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Dostajesz wiadomość od znajomego: „Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę”. Nikt nie spodziewa się, że na konto znajomego wcześniej włamał się oszust i rozmowę prowadzi ktoś zupełnie obcy – tłumaczy kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. – Oszuści naśladują często sposób pisania, więc nikt niczego nie podejrzewa. Co więcej mają dostęp do historii wcześniej prowadzonych rozmów. „Znajomy” prosi o pomoc finansową, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt albo kilkaset złotych przelanych za pomocą kodu blik. Wszystko zaplanowane tak, aby pożyczki nigdy nie odzyskać – dodaje policjant.

Jak nie paść ofiarą oszustów telefonicznych

System płatności mobilnych BLIK pozwala na błyskawiczną wypłatę środków w dowolnym bankomacie. Potrzebny jest tylko kod generowany w aplikacji mobilnej banku, a po chwili potwierdzenie wypłaty. Choć za dokonanie oszustwa może grozić kara nawet do 8 lat więzienia, większość oszustów pozostaje bezkarna.

Jak ustrzec się przez oszustem „na BLIKa”?
Jeśli znajomy prosi o pieniądze za pomocą komunikatora, najlepiej do niego zadzwonić. Jeśli z twojego konta wysłano wiadomości o takiej treści, to najlepiej zmienić hasła i powiadomić o tym znajomych ale i administratora. Warto pamiętać o regularnej zmianie haseł oraz o wylogowywaniu się z konta w miejscach publicznych.

Dobrym sposobem jest także włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego. To dodatkowe zabezpieczenie, które uniemożliwi zalogowanie się na profil społecznościowy bez uprzedniej weryfikacji jednorazowym kodem SMS. Polecamy również sprawdzać miejsce wypłaty pieniędzy – informacja o lokalizacji bankomatu wyświetla się w aplikacji mobilnej banku przed potwierdzeniem transakcji.

Super Raport 22 IV (goście: Girzyński, Senyszyn)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki