To był początek końca komunizmu w Polsce! Elbląg świętuje 40. rocznicę porozumień sierpniowych!

i

Autor: Urząd Miejski w Elblągu To był początek końca komunizmu w Polsce! Elbląg świętuje 40. rocznicę porozumień sierpniowych!

Miasto Elbląg dołączyło do strajkujących jako jedno z pierwszych miast! To był koniec komunizmu!

2020-08-21 22:11

Mija 40 lat od podpisania tzw. porozumień sierpniowych w Stoczni Gdańskiej. To właśnie te wydarzenia przyniosły kres komunistycznemu reżimowi i dały początek przemianom w Polsce. Elbląg był jednym z pierwszych miast, które jako pierwsze w regionie przyłączyło się do strajku solidarnościowego.

Jak co roku 27 sierpnia w Elblągu odbędą się obchody podpisania porozumień sierpniowych. To pamiętna i ważna data, oznaczająca nie tylko koniec komunizmu, ale równiż początek budowania nowego ładu społecnego i politycznego w kraju.

Uroczystość pamiątkową rozpocznie się o godz. 18:00 mszą świętą w Katedrze Św. Mikołaja w Elbląu. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie odśpiewany zostanie hymn państwowy. Zaplanowano również przemówienia okolicznościowe i składanie kwiatów pod pomnikiem.

Podczas uroczystości zaplanowano również odtworzenie jednej z pieśni, która wtedy towarzyszyła strajkującym. Na razie jednak tytuł pozostaje tajemnicą!

To nie koniec atrakcji związanych z rocznicą porozumień sierpniowych. W obchody zaangażowało się także Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Na jego dziedzińcu zostanie wyświetlony film dokumentalny pt. „ROBOTNICY ‘80”.

To najlepszy zapis dokumentalny tamtych sierpniowych dni w Stoczni Gdańskiej. Autorzy towarzyszą z kamerą głównym bohaterom tamtych wydarzeń, rejestrują przebieg negocjacji między strajkującymi, a stroną rządową, gromadzą opinie ludzi zebranych pod bramą Stoczni. To żywa lekcja historii sprzed 40 lat.  

Pokaz odbędzie się 31 sierpnia około 20:30 na zewnętrznymdziedzińcu muzeum. Warunkiem wyświetlenia filmu jest zmrok.

Władze Elbląga zapraszają mieszkańców do udziału w obchodach upamiętniających okrągłą, bo już czterdziestą rocznicę tych pamiętnych wydarzeń.

Z okazji rocznicy na mieście staną ekspozytory z najciekawszymi informacjami dotyczącymi strajku. Będzie można się z nich dowiedzieć ze specjalnie przygotowanego z okazji rocznicy Kalendarium. Plakaty dostępne będą od 27 do 31 sierpnia w kilku miejscach, m.in. przed Pomnikiem Ofiar Grudnia, na Placu Słowiańskim przed obecną siedzibą NSZZ Solidarność,
przed historyczną siedzibą NSZZ Solidarność przy ul. 1 Maja, przed bramą zakładową byłego ZAMECHU, gdzie obecnie swoją siedzibę ma firma GE Power oraz przed Ratuszem Staromiejskim.

Każdego roku flaki narodowe ustawiane są w dwóch miejscach: przy pomniku Jana Pawła II oraz przy Pomniku Ofiar Grudnia 70. Tym razem nasz symbol dumnie powiewać będzie również przy rondzie SOLIDARNOŚĆ i rondzie ZAMECH.

Psy zatruwają życie mieszkańcom

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają