Elbląska policja poinformowała o kolejnym oszustwie „na policjanta”. Tym razem ofiarą przestępcy padła 80-letnia kobieta, która w ten sposób pozbyła się 15 tysięcy złotych oszczędności.
– Kobieta odebrała wczoraj telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako starszy sierżant z elbląskiej komendy policji. Poinformował kobietę, że na terenie miasta prowadzone są działania przeciwko grupie hakerów, którzy wypłacają pieniądze z kont bankowych. – relacjonuje kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu. – Polecił kobiecie, by ta wypłaciła pieniądze z konta w banku i przelała je na podane przez niego „bezpieczne konto”. Kobieta nie namyślając się długo poszła do banku i wypłaciła 15 tysięcy złotych a następnie wpłaciła je na podane przez mężczyznę konto.
Polecany artykuł:
Najbardziej narażeni na działanie tego typu oszustów są ludzie starsi. Oszuści żerują na ludzkiej naiwności i życzliwości, a sposób działania zwykle nie wzbudza podejrzeń – zdobywają oni zaufanie ofiary podając się za osoby bliskie (np. wnuczka) czy funkcjonariuszy policji. Reszta to tylko kwestia ich kreatywności.
Przestępcy wyłudzający pieniądze w ten sposób, zabezpieczają się na wszystkie możliwe sposoby. Zwykle szukając ofiary, przebywają za granicą, a konta bankowe zakładają na tzw. słupa (osobę nieświadomą, że bierze udział w procederze przestępczym). Choć starania policji nierzadko przynoszą pozytywne rezultaty i stracone pieniądze udaje się odzyskać, ściganie oszustów jest niezwykle skomplikowane i rozciągnięte w czasie. W tym zakresie policja stawia przede wszystkim na działania edukacyjne i prewencyjne.
Jak NIE zostać oszukanym?
Rozmawiajmy ze starszymi osobami o takiej potencjalnej sytuacji. Uprzedzajmy je o tym, że może ona mieć miejsce. Mówmy jak wtedy zareagować. I przede wszystkim tłumaczmy, aby nie przekazywać pieniędzy nieznanej osobie a tym bardziej nie wpłacać ich na nieznane konta.
– tłumaczy kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu