Jak zwykle ofiarami przestępców padać będą przede wszystkim osoby starsze, łatwowierne lub nazbyt ufne. Schemat działania jest zbliżony do popularnego oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta”.
Pierwsze próby oszukania elbląskich seniorów na szczęście zakończyły się fiaskiem. Za każdym razem oszuści podawali się za przedstawicieli miejskich służb sanitarnych lub prywatnych firm. Proponowali oni (albo wręcz nalegali) przeprowadzenie dezynfekcji lokali mieszkalnych w związku z panującą epidemią koronawirusa.
Urząd Miejski w Elblągu informuje wszystkich mieszkańców, że tego typu akcja nie jest obecnie prowadzona przez żadne służby miejskie i w żadnym wypadku nie należy wpuszczać takich osób do swoich domów!
W razie jakichkolwiek wątpliwości informację o aktualnych działaniach i akcjach podejmowanych przez służby miejskie, w związku z epidemią koronawirusa, można uzyskać pod numerem telefonu Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu: (55) 239 30 40.
Komenda Główna Policko za pośrednictwem KMP w Elblągu przekazuje także ostrzeżenia Interpolu w sprawie pojawienia się nowych typów oszustw. Sprawcy kontaktują się z osobami starszymi zwykle przez telefon, udając osobę bliską, która przebywa na oddziale zakaźnym szpitala. Zdarza się, że po jakimś czasie ofiary otrzymują potwierdzenie leczenia od rzekomego lekarza lub dyrektora szpitala. Następnie są one informowani o konieczności niezwłocznego pokrycia kosztów leczenia. Prosi się je o zdeponowanie pieniędzy albo przekazanie gotówki lub innych kosztowności przedstawicielom szpitala, którzy pojawią się pod adresem ofiary. Kreatywność oszustów nie zna granic!
Oczywiście metod oszustw jest znacznie więcej.
– Zdarza się też, że ofiary otrzymują telefony od rzekomych urzędników służby zdrowia z prośbą o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia „śledzenia kontaktów”, co jest procesem identyfikacji i monitorowania osób, które miały bliski kontakt z zarażonymi osobami po wybuchu jakiejkolwiek choroby. W przeciwieństwie do prawdziwych urzędników ds. zdrowia, oszuści zwykle proszą ofiary o dane bankowe i dotyczące płatności w celu rzekomej weryfikacji – informuje Komenda Główna Policji.
Policja ostrzega przed tego typu działaniami i namawia, aby każdorazowo weryfikować tożsamość rzekomych bliskich poprzez wykonanie telefonu bezpośrednio do nich lub osób mogących mieć najświeższe informacje o stanie ich zdrowia.
TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!