W nocy z 22 na 23 kwietnia Poczta Polska rozesłała do samorządów w całym kraju korespondencję elektroniczną, w której instruuje, jak przekazać dane wyborców. Po otrzymaniu skandalicznego maila prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, zgłosił sprawę do prokuratury.
Polecany artykuł:
Poczta, próbująca bezprawnie uzyskać dane, spotkała się z podobną reakcją wielu samorządowców w całej Polsce. Sytuację w Elblągu opisywaliśmy w artykule: Poczta Polska żąda danych mieszkańców. Prezydent Elbląga zgłasza sprawę do prokuratury!
Wiadomość wydawała się anonimowa, a o nadawcy pozwalał domniemywać tylko adres poczty elektronicznej, z którego wysłano korespondencję ([email protected]). Brak odpowiedzi skutkował, że niedługo później, bo już 24 kwietnia, Poczta rozesłała kolejne wnioski o przekazanie danych.
Wiadomość ponownie zawierała żądanie spisu numerów PESEL wyborców, danymi osobowymi i adresowymi. Prezydent Elbląga, po szczegółowej analizie wniosku i aktualnie obowiązujących przepisów, stwierdził, że brak jest jakiejkolwiek podstawy prawnej do przekazania takich informacji. Poczta Polska powołuje się bowiem na ustawę, której jeszcze nie ustanowiono – wciąż trwają nad nią prace legislacyjne.
Polecany artykuł:
28 kwietnia prezydenta Elbląga skierował pismo do Zarządu Poczty Polskiej S.A. Cytuje w nim m.in. interpretację dwóch kancelarii prawnych, stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Rzecznika Praw Obywatelskich. Pełną treść listu można zobaczyć TUTAJ.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.