Wystawa fotograficzna „Kingsajz”

i

Autor: CSE Światowid w Elblągu/Youtube Wystawa fotograficzna „Kingsajz”

Podopieczni elbląskiej Niezapominajki w roli krasnoludków? Zobacz wirtualną wystawę!

2020-05-20 10:43

Podopieczni Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” w roli krasnoludków rodem z filmu „Kingsajz” Juliusza Machulskiego? Dokładnie taką aranżację zaproponował Daniel Stachula, autor wielkoformatowych fotografii, które już teraz obejrzeć można wirtualnie!

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza na wyjątkową wystawę! Kolejny wirtualny spacer, na którym zaprezentowane zostały prace fotograficzne wykonane metodą fotomontażu. Tym razem są to fotografie, które przeniosą nas w świat filmu „Kingsajz” reżyserii Juliusza Machulskiego.

Udostępnienie galerii zdjęć online to kolejna propozycja „Światowidu” umożliwiająca spotkanie ze sztuką w trakcie obostrzeń związanych z koronawirusem. To także druga ekspozycja zdjęć, na których pojawiają mieszkańcy elbląskiego Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.

Poprzednim razem były to zdjęcia ukazujące międzypokoleniową integrację podopiecznych z wychowankami Domu Dziecka w Elblągu. Pisaliśmy o tym a artykule: Seniorów i dzieci połączyła moda lat dwudziestych. Galeria zdjęć dostępna online.

Tym razem podopieczni „Niezapominajki wcielili się w rolę krasnoludków z filmu „Kingsajz”.

Wykonanie fotografii nie było wcale takie łatwe. Bohaterzy zdjęć musieli pozować na zielonym tle i udawać, że coś trzymają oraz, że wykonują jakieś konkretne czynności. Nierzadko sprawiało to trudności, jednak dla wszystkich biorących udział w przedsięwzięciu była to wspaniała zabawa i okazja do współpracy, która finalnie dała mnóstwo satysfakcji.

– Szczególnie ważne było zachowanie odpowiedniego kąta, pod jakim fotografowani byli podopieczni, jak i perspektywa. W trakcie wykonywania zdjęć wiele godzin trzeba było spędzić w pozycji leżącej, na brzuchu z uwagi na konieczność wkomponowania rekwizytów wykonanych podczas zajęć – czytamy na stronie CSE „Światowid”. – Prace, które były planem zdjęć, znajdowały się około 30 cm nad ziemią. Scenografia była głównym punktem odniesienia, dlatego też te zdjęcia musiały być wykonane w pierwszej kolejności. Każde zdjęcie składało się z kilku kadrów, głównego planu i samych bohaterów. Później trzeba je było połączyć w trakcie obróbki graficznej i wkomponować tak, aby wyglądały możliwie realistycznie.

Sesje zdjęciowe odbywały się przede wszystkim w plenerze, a część z nich w pracowni fotograficznej. Cały proces tworzenia zdjęć – na który składały się wykonanie fotografii i jej obróbka graficzna – trwał dwa lata. Tak czasochłonne okazało się przygotowania scenografii, kostiumów oraz postprodukcja.

Wystawę w formie wirtualnego spaceru można obejrzeć na kanale YouTube CSE Światowid w Elblągu.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express kliknij TUTAJ.

Super Raport 19 V (goście: Śmiszek, Miuosh, Braun)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki