W jakich miejscach szukać zatrudnienia?
Poszukując pracy wyłącznie w weekendy, należy jasno to wskazać w CV. Jeśli pracodawca sam określi, że poszukuje pracownika tylko na soboty i niedziele, wówczas na portalach należy filtrować wyniki wyszukiwań poprzez wybór niepełnego etatu lub po frazie “praca w weekend”. Oferty pracy w Elblągu można znaleźć za pośrednictwem poniższych stron i instytucji.
- Urzędy pracy - klienci, którzy decydują się na pomoc urzędu pracy w podjęciu zatrudnienia, mogą liczyć na doradztwo, kursy, szkolenia podnoszące kwalifikacje, a nawet dofinansowania własnej działalności gospodarczej. Elblążanie mają do dyspozycji Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu mieszczący się przy ulicy Saperów 24.
- Portale z ogłoszeniami - w sieci znajduje się kilka czołowych portali zawierających oferty pracy w Elblągu, jak i z całej Polski. Portale te działają intuicyjnie, a kandydat, poszukując zatrudnienia, może wybrać kryteria dotyczące: stanowiska pracy, formy etatu, rodzaju umowy (o pracę, zlecenie). W polu wyszukiwania wystarczy wpisać słowo kluczowe, na przykład związane z pracą w weekendy. Portal zwraca dopasowane oferty pracy. Każda z propozycji jest dokładnie opisana, pracodawcy podają swoje wymagania względem kandydata i opisują, jak praca ma wyglądać. Przykładowo, jaki jest zakres obowiązków, a w przypadku pracy weekendowej także informacje na temat godzin pracy. W wielu ofertach jasno podane są zarobki, a zatem zainteresowany od razu może podjąć decyzję o złożeniu swojej kandydatury.
- CBOP - Centralna Baza Ofert Pracy to miejsce ściśle skorelowane z działaniem urzędów pracy. Na portalu udostępniona jest praca w Elblągu, jaką oferują klienci, czyli pracodawcy za pośrednictwem urzędów. W różnych momentach na CBOP znajduje się od kilkudziesięciu do kilkuset ofert pracy z okolic miasta. Dzięki temu można dowiedzieć się, co zaproponuje urząd jeszcze przed zarejestrowaniem w placówce.
- EURES - Europejski Portal Mobilności Zawodowej - sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia Komisji Europejskiej. Celem sieci jest świadczenie usług pracodawcom i kandydatom do pracy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Strona gromadzi miliony ofert pracy na terenie różnych krajów. Do wyboru jest wiele zawodów, a także praca na niepełny etat.
- Agencje pracy - agencje pracy świadczą usługi w zakresie pośrednictwa pracy. Istnieją agencje, których działalność koncentruje się na pracy tymczasowej. Kandydat za pośrednictwem firmy może znaleźć pracę stałą w weekendy lub też jedynie na krótki czas w celu dorobienia do pensji. W Elblągu można się udać przykładowo do Poradni Doradztwa Personalnego PIM.
- Portale społecznościowe - na portalach społecznościowych można w łatwy sposób znaleźć pracę weekendową. Wielu pracodawców, szczególnie tych prowadzących małe lokalne interesy nawiązuje kontakt z kandydatami właśnie poprzez Facebook. Pracy warto szukać na takich grupach jak: "Praca Elbląg", "Praca Elbląg okolice", "Praca Elbląg i okolice".
- Biuro karier - osoby, które dopiero wstępują na rynek pracy - mowa przede wszystkim o studentach - mają możliwość skorzystać z pomocy akademickiego biura karier. Studenci i absolwenci mogą w ten sposób uzyskać pracę w weekendy, praktyki i staże.
Warto także śledzić lokalną prasę i media, które również udostępniają informacje na temat pracy w Elblągu. Kandydat może również wejść z wizytą do lokalnego przedsiębiorcy, np. piekarza i przy okazji zakupu pieczywa spytać o możliwość pracy w weekendy.
Kiedy szukać pracy w Elblągu?
Kandydaci poszukują zatrudnienia w weekend przez cały rok, jednak praca w Elblągu rozkwita szczególnie latem. Wówczas turyści z różnych krajów poszukują w regionie zakwaterowania, restauracji i korzystają z usług kulturalnych, odwiedzając muzea i biorą udział w wydarzeniach. We wszystkich tych obszarach potrzebni są pracownicy, którzy zadbają o komfort klienta. Najłatwiej o pracę w weekendy jest zatem od czerwca do końca sierpnia. Poza tym swoich sił warto spróbować także na początku roku kalendarzowego. Wówczas w całym kraju następuje wzrost liczby ofert pracy.
Praca na weekendy - czy trudno znaleźć?
Elbląg to miejscowość turystyczna, usytuowana niedaleko morza. Na plażę w Stegnie lub Jantarze komunikacją publiczną można dojechać w ok. 1 godzinę. Z tego względu w mieście kwitnie przede wszystkim rynek gastronomii, hotelarstwa, sprzedaży i usług. Turyści chętnie odwiedzają region w dni wolne od pracy, a zatem w weekend. W związku z tym pracodawcy potrzebują pracowników weekendowych, którzy chętni są poświęcić swój wolny czas na opiekę nad lokalnym biznesem. Oferty pracy w Elblągu, dotyczące pracy w weekendy są więc powszechne, jednak kluczowe jest to, by wiedzieć, jak i gdzie ich szukać. Osoby, które nie mogą znaleźć pracy weekendowej w mieście, mogą rozważyć dojazd do miejscowości znajdujących się jeszcze bliżej morza.