Kim był Karol Wojtyła?
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku. Był drugim synem Karola Wojtyły i Emilii z domu Kaczorowskich. Jako dziecko i młodzieniec dał się poznać od najlepszej strony. Wspominany jako niezwykle utalentowany, głęboko wierzący. W pierwszej klasie gimnazjum dołączył do kółka ministranckiego, którego niedługo potem został przewodniczącym.
Najbliższą rodzinę pożegnał w bardzo młodym wieku. Matka Karola zmarła, gdy chłopiec miał 9 lat, trzy lata później odszedł jego starszy brak. Ojciec przyszłego papieża zmarł, gdy ten skończył 21 lat.
Droga do kapłaństwa
W roku 1938 Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, niestety wybuch wojny odebrał mu możliwość kontynuowania nauki. Oczywiście nie był to koniec, tak naukowej, jak i duchowej ścieżki młodego Wojtyły. W 1941 postanowił bowiem zapisać się do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Kilka lat później uzyskał święcenia kapłańskie i został księdzem.
Dwanaście lat po uzyskaniu święceń, tj. w roku 1958, został biskupem pomocniczym krakowskim, następnie arcybiskupem metropolitą krakowskim, kardynałem, a 16 października 1978 roku papieżem.
Polecany artykuł:
Papież Polak
Był to moment przełomowy dla Polski i świata. Karol Wojtyła, sprawujący urząd jako Jan Paweł II był pierwszym papieżem niebędącym pochodzenia włoskiego od czasów Hadriana V (XVI w.). W krótkim czasie został nazwany papieżem-pielgrzymem, gdyż podróże apostolskie, których odbył aż 104 były nieodłącznym elementem pontyfikatu papieża Polaka.
W pamięci elblążan na zawsze pozostanie data 6 czerwca 1999 roku. To pamiętna 6. pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, podczas której papież odwiedził m.in. Elbląg.
Poniżej przypominamy fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w 1999 roku w Elblągu.
2 kwietnia 2005 roku wieść o śmierci Jana Pawła II błyskawicznie obiegła cały świat. W Polsce ogłoszono żałobę narodową, a na ceremonię pogrzebową do Watykanu przybyły oficjalne delegacje z ponad 150 państw. W tym czasie na Placu Św. Piotra. zebrało się 5 mln ludzi, w tym 1,5 mln Polaków, którzy wspólnie uczcili śmierć papieża Polaka.
Papież Jan Paweł II został zapamiętany jako papież wielki, nietypowy i nieco kontrowersyjny. Niosący pokój, pielgrzymujący, rozmawiający w wiernymi na całym świecie, ale także dowcipny i sprawujący urząd do końca.
TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!