W niedzielę (7 sierpnia) na drodze S22 pod Elblągiem doszło do koszmarnego wypadku drogowego. Zginęły cztery osoby, w tym małżeństwo i 4-letni chłopiec. W wypadku ocalała tylko jedna osoba, niespełna 2-letnia Marysia, która jechała razem z bratem i rodzicami chevroletem. Prawdopodobnie życie dziewczynki uratował fotelik dziecięcy, zamontowany tak, że dziecko siedzi tyłem do jazdy. Ten sposób to RWF.
Zdjęcia i wideo z miejsca wypadku na S22 pod Elblągiem znajdziecie poniżej
Co to jest RWF?
Co to jest RWF? To skrót od Rear Way Facing (ang. tyłem do kierunku jazdy). Zaleca się, żeby dzieci podróżowały tyłem do kierunku jazdy nawet do 5-6 roku życia. Dlaczego RWF może ochronić dziecko podczas wypadku? Podczas zderzenia samochodu, w którym zamontowano fotelik skierowany przodem do kierunku jazdy, głowa dziecka jest gwałtownie wyrzucana do przodu, czego skutkiem jest bardzo silne szarpnięcie szyi i głowy oraz możliwość uszkodzenia kręgosłupa. W tym przypadku, dziecko będzie „wyciągane” z fotelika do przodu.
Przy zamontowaniu fotelika w RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy, skorupa fotelika będzie działać niczym tarcza ochronna absorbująca oddziaływanie wszystkich sił. Tu dziecko będzie „wciskane” w fotel na odcinku od głowy do miednicy.
Badania przeprowadzane przez szwedzką firmę ubezpieczeniową Folksam pokazały, że ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń jest około 5 razy większe w fotelikach ustawionych przodem do kierunku jazdy.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Upał w Olsztynie. Rodzice zostawili dziewczynki w rozgrzanym aucie. Interwencja straży miejskiej
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i dzieci podczas jazdy
Oczywiście, podczas podróży z dziećmi warto pamiętać także o innych środkach ostrożności niż tylko fotelik dziecięcy. Przede wszystkim nie należy prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu, dostosować prędkość do warunków panujących na drodze i wyeliminować brawurę z naszej jazdy. Wtedy szanse, że razem z dzieckiem bezpiecznie dotrzemy do wyznaczonego celu, będą jeszcze większe.