Las

i

Autor: Pixabay Niespotykanie zjawisko w woj. warmińsko-mazurskim. W ostatnich dniach kamera Nadleśnictwa Młynary, zainstalowana w lesie, zarejestrowała białego daniela byka – formę leucytyczną. Zdj. ilustracyjne.

Tajemnicza dama w Nadleśnictwie Młynary! Wszystko nagrały kamery! [WIDEO]

2021-05-20 9:02

Niespotykanie zjawisko w woj. warmińsko-mazurskim. W ostatnich dniach kamera Nadleśnictwa Młynary, zainstalowana w lesie, zarejestrowała białego daniela byka – formę leucytyczną. Daniel zwyczajny (dama dama) o białym ubarwieniu to niezwykle rzadki okaz.

Zainstalowana w lesie przy lizawce solnej, kamera Nadleśnictwa Młynary k. Elbląga, zarejestrowała nietypowo umaszczonego, białego daniela byka – formę leucytyczną. Jak mówią leśnicy, w przypadku danieli częściej niż u innych gatunków jeleniowatych możemy spotkać osobniki o zróżnicowanej barwie okrywy włosowej – tzw. sukni. Przy odrobinie szczęścia spotykać możemy zupełnie białe - albinosy jaki i osobniki czarne – dotknięte melanizmem czy właśnie cechujące się niemal zupełnie białym umaszczeniem - leucytyzmem.

W odróżnieniu od albinizmu, który wynika z braku melaniny i innych pigmentów skóry leucytyzm wynika z niedoboru tych pigmentów. Dodatkowo cechą charakterystyczną albinosa jest czerwone lub błękitne zabarwienie tęczówek.

Biały daniel w Nadleśnictwie Młynary

Daniel zwyczajny (dama dama) pochodzi z Azji Mniejszej. Sprowadzony przez Fenicjan, a później Rzymian na obszary śródziemnomorskie, rozpowszechniony w wielu krajach, również w Polsce. Naturalnym obszarem jego występowania jest obszar śródziemnomorski (południe Europy, Azja Mniejsza i północna Afryka).

Do Polski został introdukowany po raz pierwszy w XIII wieku na Nizinie Śląskiej. Obecnie występuje głównie w zachodnich regionach Polski. Na świecie został z powodzeniem wprowadzony do blisko 40 krajów w różnych regionach, w tym w obydwu Amerykach, Australii i Oceanii.

Źródło: Nadleśnictwo Młynary

Sonda
Gdyby kózka nie skakała...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki