W ostatniej chwili wyplątano go ze stalowej pętli! Młody WILK odratowany z pułapki KŁUSOWNIKÓW

i

Autor: Pixabay/ Pexels W ostatniej chwili wyplątano go ze stalowej pętli! Młody WILK odratowany z pułapki KŁUSOWNIKÓW (fot. ilustracyjne)

W ostatniej chwili wyplątano go ze stalowej pętli! Młody WILK odratowany z pułapki KŁUSOWNIKÓW

2021-03-01 16:13

Leśnicy z Nadleśnictwa Młynary (woj. warmińsko-mazurskie) uratowali młodego wilka, który wpadł w sidła. Drapieżnik odzyskuje już siły w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt "Napromek", a kłusownika próbują ustalić policja i straż leśna. O tym, że w lesie prawdopodobnie jest wilk uwięziony we wnyku, powiadomił telefonicznie nadleśnictwo zaniepokojony mieszkaniec nomen omen gminy… Wilczęta. Leśnicy przeprowadzili niezwłocznie akcję ratowania zwierzęcia. Po podaniu środka usypiającego przez lekarza weterynarii, drapieżnika wyplątano z zaciśniętej pętli stalowej linki.

Według leśników wilk był już osłabiony. Znalezione na miejscu ślady świadczyły o tym, że wcześniej próbował sam wyswobodzić się z wnyka, walcząc o przetrwanie.

- To młody, około dwuletni basior. Po ocenie stanu zdrowia, lekarz zalecił przewiezienie go do specjalistycznego ośrodka w celu dalszej obserwacji - przekazał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

PRZECZYTAJ: Matka znęcała się nad dziećmi od lat! Nie bała się nawet sądu. NOWE FAKTY ws. pobicia 3-letniej dziewczynki

Leśnicy nadali wilkowi imię "Jar", ze względu na ukształtowanie terenu, gdzie go znaleziono. Trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt "Napromek" w Nadleśnictwie Olsztynek. Będzie tam dochodził do pełni sił przed wypuszczeniem na wolność.

O zdarzeniu poinformowano Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie, a także policję, która wspólnie ze strażą leśną będzie próbowała ustalić kłusownika.

CZYTAJ: Warmińsko-mazurskie CZARNYM PUNKTEM na mapie zakażeń koronawirusem w Polsce. Zaskakujący raport Ministerstwa Zdrowia! [1 marca]

To drugie w ostatnich miesiącach w woj. warmińsko-mazurskim tego typu zdarzenie. Pod koniec grudnia ubiegłego roku dorosłego samca wilka uratowano z wnyka w okolicach wsi Cierzpięty na obrzeżach Puszczy Piskiej. Zwierzę z poważnie uszkodzoną przez linkę łapą przewieziono do ośrodka leczenia i rehabilitacji "Mysikrólik" w Bielsku-Białej.

Zgodnie z Prawem Łowieckim za używanie narzędzi kłusowniczych grozi do pięciu lat więzienia. Ponieważ w Polsce wilki podlegają ścisłej ochronie gatunkowej, sprawca odpowiadałby także za złamanie Ustawy o Ochronie Przyrody, za co dodatkowo grozi kara aresztu albo grzywny.

POLECAMY: Ukradł dwie skrzynki pączków, bo "miał ochotę na coś słodkiego". Złodziej nawet nie zdążył ich zjeść

Jak szacują służby ochrony środowiska, w lasach Warmii i Mazur żyje około 150 wilków - głównie w Puszczy Rominckiej, Boreckiej, Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej oraz Lasach Skaliskich i na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Konkurs na ławeczkę plażową w Gdańsku
Sonda
Zdarzyło Ci się spotkać wilka?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają