Pożar zmagazynowanych tworzyw sztucznych przeznaczonych do produkcji granulatu wybuchł ubiegłej nocy. Według strażaków objął powierzchnię około siedmiu tysięcy m kw. W zdarzeniu nie ucierpiał żaden z pracowników zakładu ani osób uczestniczących w akcji gaśniczej. Oficer prasowy elbląskiej straży pożarnej bryg. Krzysztof Karolkiewicz przekazał PAP, że wieczorem trwa jeszcze dogaszanie pogorzeliska. Na miejscu pracuje 14 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i OSP.
Pożar uszkodził sieć trakcyjną. Utrudnienia w ruchu pociągów
Jak informowały PKP Polskie Linie Kolejowe, ponieważ pożar uszkodził sieć trakcyjną, został wstrzymany ruch na trasie Elbląg-Bogaczewo i wprowadzono zmiany w kursowaniu pociągów. Od godz. 19 - za zgodą straży pożarnej - rozpoczęto naprawę sieci trakcyjnej nad jednym torem. Wymienionych zostanie 200 metrów uszkodzonej sieci. Służby będą pracować także nocą, by jak najszybciej przywrócić kursowanie pociągów. - Naprawa pierwszego toru przewidywana jest w czwartek i piątek. Nad drugim torem naprawa sieci ze względu na zakres zniszczeń zajmie kilka dni - podały PKP PLK.
Utrzymane są zmiany w kursowaniu pociągów jadących przez stację Elbląg m.in. w kierunku Olsztyna, Trójmiasta, Szczecina i Malborka. Pociągi dalekobieżne PKP Intercity kierowane są zmienioną trasą przez Iławę. Przewoźnik regionalny PolRegio wprowadził zastępczą komunikację autobusową na odcinku Elbląg – Bogaczewo. Podróżni o zmianach są informowani na stacjach i przystankach oraz w pociągach.
WIOŚ w Olsztynie poinformował w czwartek, że po zgłoszeniu od straży pożarnej o pożarze na terenie zakładu przetwarzającego odpady tworzyw sztucznych, inspektorzy niezwłocznie przeprowadzili rozpoznanie zanieczyszczenia powietrza. - Nie stwierdzono obecności niebezpiecznych substancji chemicznych występujących w bazie danych urządzenia pomiarowego RAPIDplus, tym samym nie potwierdzono zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi - podano w komunikacie. Na zlecenie WIOŚ, pobrano próbki wody z kanału zbiorczego polderu Gronowo Górne do badań fizykochemicznych, celem zweryfikowania wpływu zdarzenia na środowisko wodne.
Jednocześnie wszczęto kontrolę zakładu w zakresie sprawdzenia przestrzegania przepisów ochrony środowiska i decyzji administracyjnych. Ustalono m.in., że utwardzony plac magazynowy o powierzchni 7 tys. mkw. podzielony był na sześć sektorów, w których magazynowane były głównie odpady pochodzące z drukarni, tj. tworzywa sztuczne polipropylenu i polietylenu.