Elbląski monument oddany turystom!
Przez dekady wieża katedralna pozostawała zamknięta dla turystów, którzy z utęsknieniem spoglądali na górującą nad Elblągiem budowlę. Brak było jakichkolwiek wieści o planach jej renowacji. Aż w końcu stało się!
Pozyskanie środków na odnowienie wieży okazało się strzałem w dziesiątkę. Decyzja ta była nie tylko podarowaniem gotyckiej budowli nowego życia, ale także tchnieniem radości w miasto i jego mieszkańców. Od tej chwili możemy się bowiem poszczycić już nie tylko najwyższą wieżą kościelną pod prawej stronie Wisły, ale także najwyższą udostępnioną dla zwiedzających wieżą kościelną po tej stronie Wisły!
Choć Remont wieży trwał długo i zakończył się dopiero w 2015 roku, warto było czekać. W krótkim czasie po jej udostępnieniu wieża Katedry św. Mikołaja stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Elbląga. Przez kolejne lata była chętnie odwiedzana, zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Początkowe szacunki 5 tys. zwiedzających rocznie okazały się mocno zaniżone. Do dziś wieżę odwiedziło bowiem ponad 100 tyś. osób!
– Wieża katedralna ma 97 metrów, taras widokowy znajduje się na 67 metrze. W 2013 roku otrzymaliśmy dotację na rewitalizację terenu przed Katedrą i samej wieży. Prace trwały do listopada 2014 roku, a od 2015 roku wieża udostępniona została mieszkańcom i turystom. W pierwszym roku odwiedziło ją 30 tysięcy osób, w kolejnych latach po około 20 tysięcy chętnych. Teraz, po przerwie związanej z epidemią, ponownie udostępniamy wieżę na mocy porozumienia z Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Obiekt w tym roku będzie czynny do 15 października – mówił proboszcz Błaszkowski
Zamknięcie wieży na czas epidemii
Później nastała zaraza. Pandemia koronawirusa zmusiła najbardziej decyzyjne głosy w mieście do zamknięcia ulubionej atrakcji. Ponownie z utęsknieniem patrzyliśmy na wieżę, tym razem wiedząc, że jej ponowne otwarcie jest tylko kwestią czasu. Doczekaliśmy się!
Wieża katedralna ponownie dostępna!
Od dziś można ponownie na nią wejść i podziwiać wspaniałe widoki Elbląga i okolic. Oficjalnego udostępnienia wieży katedralnej dokonano w środę (29 lipca) podczas specjalnie przygotowanego briefingu prasowego. Wzięli w nim udział m.in. proboszcz parafii katedralnej ks. Stanisław Błaszkowski, wiceprezydent Elbląga Michał Missan oraz dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego Lech Trawicki.
– Zapraszamy na wieżę zarówno elblążan, jak i przybywających do nas turystów. (…) Sam jeszcze nie byłem na wieży, ale to nadrobię, bo widok jest z pewnością piękny. Dziękuję ks. proboszczowi za udostępnienie obiektu w tym sezonie, dziękuję również elbląskiemu Muzeum, które zajmować się będzie organizacją wejść na wieżę – mówił wiceprezydent Missan – Wejścia odbywać się będą zgodnie z regulaminem, są również zabezpieczenia przeciwdziałające zagrożeniu epidemiologicznemu. Na górze może przebywać maksymalnie 10 osób, są też płyny do dezynfekcji rąk – zaznaczył wiceprezydent
Kiedy wejdziemy na wieżę i ile zapłacimy?
Godziny otwarcie wieży:
poniedziałek: nieczynna,
wtorek – piątek: 10:00-17:00,
sobota: 10:00-14.00,
niedziela: 14:00-17:00.
Ceny biletów:
normalny: 4 zł,
ulgowy: 2 zł,
dzieci poniżej 4 lat: bezpłatnie.
Płatność kartą nie jest jeszcze dostępna.
– Z wieży roztacza się piękny widok na całe miasto, mam nadzieję, że Ci którzy tam wejdą dostrzegą z góry także nasze Muzeum i również do nas wstąpią. Wejście wieżę możliwe będzie za symboliczną opłatą (…) – precyzował Lech Trawicki dyrektor Muzeum.
Z wysokości blisko 70 metrów możemy oglądać nie tylko panoramę Elbląga, ale także Żuławy Wiślane czy krzyżacki Malbork. Jeśli pogoda dopisze z tarasu widokowego dostrzeżemy nawet Mierzeję Wiślaną i Gdańsk.