- To wydarzenie wyjątkowe w swoim przekazie, gdzie nasi poprzednicy łączą się z nami w przyjaźni, życzą nam pokoju i dobrego życia w mieście, które oni sami musieli kiedyś opuścić - powiedziała Ina Czaińska, dyrektor gorzowskiego Wydziału Kultury.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 na Placu Grunwaldzkim. Obecni na nich będą potomkowie landsberskich fabrykantów min. Paukasha, Lehmanna czy Bahra. O tym ostatnim możemy dowiedzieć się więcej dzięki "Wspomnieniom Maxa Bahra", które przetłumaczono na język polski.
- On wprowadził zabezpieczenia społeczne dla swoich pracowników. Dbał o opiekę medyczną, o opiekę nad pracownicami, które przychodziły z dziećmi. Można więc powiedzieć, ze stworzył taki przyzakładowy żłobek. Tworzył własną firmową kasę oszczędnościową - opowiada profesor Paweł Leszczyński, który pracował nad publikacją:
Wykład o "Wspomnieniach Maxa Bahra" o godzinie 16.00 w bibliotece przy Sikorskiego. Publikacja została wydana w 300 egzemplarzach. Sto z nich przygotowano dla uczestników czwartkowego wydarzenia w bibliotece. Szczegółowy harmonogram Dnia Pamięci i Pojednania znajdziecie na stronie www.gorzow.pl.