Pozostałości Starego Miasta w Kostrzynie
Tereny dawnego Starego Miasta w Kostrzynie znajdują się poza centrum miasta, a dokładniej na jego zachodnim skraju, tuż nad Odrą, przy granicy z Niemcami. Gęsto zabudowana kamienicami kostrzyńska starówka, z rynkiem, ratuszem, kościołem i zamkiem, była miejscem tętniącym życiem. Działały tu sklepy, kawiarnie, zakłady usługowe, a ulicą Berlińską kursowały tramwaje. Toczyło się tutaj normalne miejskie życie. To wszystko jednak bezpowrotnie minęło.
W styczniu 1945 roku wciąż trwała II wojna światowa. Pod ówczesnym Küstrinem pojawiły się wojska sowieckie. Rozpoczęła się wielka obrona. Wskutek działań Armii Czerwonej, pod koniec marca 1945 roku miasto ostatecznie zostało zdobyte i legło w gruzach.
Po zakończeniu wojny, gdy Kostrzyn trafił pod polską administrację, nie podjęto decyzji o odbudowie starówki. Nowe zabudowania powstawały bardziej na wschód, bliżej dworca kolejowego. Kostrzyn stał się ważnym miastem przemysłowym ze względu na działającą tu fabrykę celulozy. Tereny dawnego Starego Miasta, wraz z pozostałościami dawnej zabudowy, pozostawały niezagospodarowane przez kolejne dziesięciolecia.