Służby mundurowe
Specyfiką pracy w służbach mundurowych jest ciągła gotowość do wezwania. Z tego względu studenci powinni mieć na uwadze, iż nie zawsze będą w stanie godzić obowiązki służbowe z uczelnianymi. Służba w formacjach mundurowych oznacza bardzo elastyczne godziny pracy, a także obowiązek cyklicznych szkoleń oraz wyjazdów. W ten sposób bardzo ciężko jest znaleźć czas na prywatne sprawy np. życie towarzyskie. Dotyczy to szczególnie służby wojskowej, która odbywa się w ściśle określonych miejscach.
Ciężka praca fizyczna
Ciężkie prace fizyczne np. przy zakładaniu ogrodów bądź przy budowaniu dróg nie należą do przyjemnych. Obowiązki często doskwierają tak bardzo, iż po pracy możemy nie mieć sił na nic innego tylko sen. Studenci powinni się wystrzegać zwłaszcza tych prac fizycznych, które odbywają się na wyjazdach np. w innych miastach. Wówczas mogą oni spotkać się z sytuacją, iż będą poza miastem akademickim przez długi czas. Ponadto, wiele firm w tej branży nadal zatrudnia ludzi na czarno, a kultura pełnienia obowiązków zawodowych jest w nich wyjątkowo niska.
Praca za granicą
Praca za granicą i szybkie powroty pod koniec semestru w celu zdania egzaminów to bardzo zły pomysł na zarobek dla studentów. Mimo iż tego typu oferty pracy bardzo często pojawiają się na portalach pokroju Pracuj.pl najpierw powinniśmy się dobrze zastanowić nad taką decyzją. O wiele lepszym rozwiązaniem jest program międzynarodowej wymiany studenckiej, który uwzględnia również zatrudnienie za granicą. Ponadto, wiele uczelni coraz częściej przykłada wagę do frekwencji podczas zajęć, a te nadal prowadzone są w sposób stacjonarny, na terenie kampusu.
Praca zmianowa
Praca zmianowa wymusza na pracownikach obowiązek dopasowania trybu życia do pełnionych obowiązków. Student zatrudniający się w zakładzie pracy, który prowadzi tego typu politykę, musi wiedzieć, że nie zawsze będzie miał na wszystko czas. Dotyczy to zwłaszcza drugiej i trzeciej zmiany, które są bardzo dotkliwe dla osób, które oprócz pracy mają również naukę.
Artykuł sponsorowany