Wojewoda lubuski Władysław Dajczak zapewnił w niedzielę, że województwo jest przygotowane, by udzielić pomocy Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną. W województwie są przygotowane miejsca, gdzie uchodźcy będą mogli otrzymać opiekę i zakwaterowanie. Rusza także koordynacja pomocy humanitarnej.
- Nasze województwo lubuskie jest wskazane jako to, które współpracuje z województwem podkarpackim i stamtąd będą do nas kierowani uchodźcy - powiedział podczas niedzielnej konferencji Władysław Dajczak. - Jest utworzony punkt koordynacyjno-informacyjny relokacji cudzoziemców w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, który jest czynny całą dobę przez siedem dni w tygodniu.
ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z WOJNY NA UKRAINIE: Ukraina. Rosjanie wysłali specoddziały do zabicia Zełenskiego! Śnieg zakrywa ciała zabitych Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]
Obywatele Ukrainy, szukający pomocy w województwie lubuskim, mogą uzyskać niezbędne informacje dzwoniąc na infolinię 95-785-18-59. Na dworach kolejowych w Gorzowie Wlkp. i w Zielonej Górze uruchomiono z kolei punkty informacyjne dla Ukraińców. Do pracy w tych punktach mają być skierowane osoby znające język ukraiński.
- Będziemy tych ludzi przyjmowali tutaj, będziemy podejmowali te pierwsze działania, czyli zostaną przeprowadzone z nimi wstępne wywiady, będziemy chcieli uzyskać informacje o ich danych personalnych, o dokumentach, które mają przy sobie – wyjaśnia wojewoda lubuski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kseniia nie chce, by słyszeli jak płacze. Jej ciężko chory ojciec utknął w ukraińskim piekle. Historia tej rodziny łamie serce
Następnie pełniący dyżury w punktach informacyjnych będą kontaktowali się z czynnym całą dobę punktem koordynacyjnym dla cudzoziemców w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Z niego będzie przekazywana informacja zwrotna, dokąd skierować daną osobę, będzie zorganizowany dla niej przejazd i inne rzeczy potrzebne do funkcjonowania. Według wojewody, liczba miejsc zakwaterowania uchodźców w województwie lubuskim jest wystarczająca.
- Na tę chwilę jesteśmy przygotowani na co najmniej kilka tysięcy miejsc. Jeśli będzie taka potrzeba, to oczywiście tę liczbę będziemy powiększali - mówi Dajczak.
Skoordynowana ma być również pomoc humanitarna dla Ukrainy. Samorządowcy z gmin otrzymają listę najbardziej potrzebnych produktów i będą je dostarczali do magazynów powiatowych. Tam rzeczy będą sortowane i układane na paletach, a następnie przewożone do centralnego magazynu darów, który będzie znajdował się na terenie jednostki WOT w Skwierzynie.
- Cieszę się, że w naszym województwie wszystkie samorządy zgłaszają, że jest powszechne zainteresowanie mieszkańców. Chcą przynosić dary, chcą wspierać Ukraińców, ale musimy to skoordynować - podkreślił wojewoda.