Jakub, absolwent liceum wojskowego jest dumny, że może oglądać tak wspaniałą ekspozycję w murach swej szkoły. - Niesamowite, że my ludzie młodzi możemy widzieć te wspaniałości w swojej szkole - mówi z zapałem tegoroczny maturzysta. - Na pewno kształtuje to w nas patriotyzm.
Przed wiekami ryngraf był rodzajem medalionu w kształcie tarczy z rysunkiem z reguły o tematyce religijnej czy z godłem państwowym. Pierwotnie ryngraf był częścią zbroi rycerskiej. Miał chronić wojownika. Z czasem jednak jego rozmiary stopniowo zmniejszano, a w końcu przyjął formę ozdoby patriotyczno - religijnej.
Jak podaje Wikipedia, Ryngrafy noszone były szczególnie często przez żołnierzy ugrupowań podkreślających swój patriotyzm i przywiązanie do religii katolickiej - m.in. przez powstańców z 1846 r. roku, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Wolność i Niezawisłość. Dziś wieszany jest raczej na ścianie jako patriotyczna dekoracja.
Bez wątpienia najsłynniejszy filmowy ryngraf zdobił pierś pierwszego szermierza Rzeczypospolitej w czasach Potopu czy nawałnicy tureckiej w XVII wieku czyli Michała Wołodyjowskiego granego w obu filmowych produkcjach czyli ,,Przygody Pana Michała'' oraz ,,Potop'' przez Tadeusza Łomnickiego.