Kobiety w ciąży sa pod szczególną ochroną

i

Autor: tasha/cc0/pixabay.com Kobiety w ciąży sa pod szczególną ochroną

NFZ w Gorzowie. Wszystko, co musisz wiedzieć o EKUZ, sanatorium i refundacji [ADRES, GODZINY PRACY, INFORMATOR]

2017-06-08 11:24

Przed wyjazdem na wczasy, szczególnie za granicę, powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu naszego zdrowia. Warto wiedzieć również, jakie świadczenia przysługują kobietom w ciąży i jak wygląda weryfikacja skierowania do sanatorium. Podpowiemy wam, co i jak.

Opieką nad naszym zdrowiem po części zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia, który choć nie należy do ulubionych organizacji Polaków, dba, by niczego nam nie brakowało. W Gorzowie działa delegatura Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze. Siedziba mieści się przy ul. Pionierów 8. Drzwi NFZ otwarte są dla petentów codziennie od godz. 8.00 do 16.00, wyjątek stanowi wtorek - tego dnia NFZ pracuje do godz. 18.00.

Dla kogo karta EKUZ?

W okresie wakacyjnym najczęściej zgłaszamy się do NFZ w sprawie karty EKUZ. Jest to dokument, który uprawnia nas do korzystania z podstawowych świadczeń medycznych finansowanych przez NFZ za granicą. Karta EKUZ jest niezbędna w przypadku, gdy w trakcie urlopu zmuszeni będziemy do skorzystania z pomocy medycznej. Dzięki temu dokumentowi zrobimy to za darmo. W przeciwnym razie dana placówka medyczna wystawi nam rachunek za leczenie, nawet jeśli posiadamy ubezpieczenie zdrowotne w swoim kraju.

Jak złożyć wniosek o EKUZ w NFZ?

O kartę EKUZ może się starać każdy. Wydawana jest ona bezpłatnie przez NFZ. Wniosek możemy złożyć osobiście lub pobrać go ze strony internetowej, zeskanować i wysłać e-mailem lub po prostu tradycyjną pocztą. Czas oczekiwania nie jest długi, przed sezonem wakacyjnym lub po nim możliwe jest otrzymanie karty jeszcze tego samego dnia.

Komu przysługuje EKUZ i na jaki okres?

Kartę może otrzymać każda zatrudniona i ubezpieczona przez zakład pracy osoba, student ubezpieczany przez uczelnię lub wpisany do ubezpieczenia rodziców - w tych przypadkach EKUZ ważna jest 12 miesięcy. Emeryci otrzymują ten dokument na  lat. EKUZ ważny 6 miesięcy otrzymują nieubezpieczone kobiety w ciąży, nieubezpieczone osoby do 18 roku życia, uchodźcy Osobom zarejestrowanym jako bezrobotni w urzędzie pracy przysługuje EKUZ ważny 2 miesiące.

Co refunduje NFZ kobietom w ciąży?

Na szczególną pomoc ze strony NFZ mogą liczyć kobiety w ciąży, niezależnie od tego czy są ubezpieczone czy nie. Warunkiem jest jednak posiadanie polskiego obywatelstw. W okresie ciąży, porodu i połogu mają one prawo do korzystania z opieki okołoporodowej, leczenia endodontycznego i otrzymywania zestawów infuzyjnych do osobistych pomp insulinowych.

NFZ skierowanie do sanatorium

NFZ zajmuje się również rozpatrywaniem skierowań do sanatorium i wyznaczaniem miejsca i terminu leczenia sanatoryjnego. Skierowanie do sanatorium wydaje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, następnie trafia ono do NFZ, które zajmuje się jego weryfikacją. Jeśli skierowanie będzie uzasadnione, NFZ wyznaczy termin i miejsce leczenia. Pamiętajmy, że wyjazd do sanatorium jest częściowo odpłatny i trwa 21 dni. Niestety, czas oczekiwania na pobyt w sanatorium jest bardzo długi i może wynosić nawet kilka lat. Skierowanie podlega również weryfikacji raz na 18 miesięcy, więc może się okazać, że po jakimś czasie NFZ zdecyduje o skreśleniu nas z listy oczekujących, jeśli nasz stan zdrowia będzie za tym przemawiał.

Dofinansowanie NFZ

W NFZ możemy się również starać o dofinansowanie do sprzętu ortopedycznego. Na stronie internetowej NFZ znajdziemy dokładną listę sprzętu, jaki podlega refundacji. Może być ona częściowa lub całkowita. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek do NFZ wraz z dokumentem poświadczającym konieczność zakupu takiego sprzętu.

Czytaj także: Jak wyglądał Gorzów kilkadziesiąt lat temu? ZOBACZCIE miasto na starych filmach! [WIDEO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają