Rozmowa kwalifikacyjna - o co nie pytać?

i

Autor: mat. prasowe Rozmowa kwalifikacyjna - o co nie pytać?

O co lepiej nie pytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

2019-04-26 10:17

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z bardziej stresujących, ale też bardziej motywujących wydarzeń w naszym życiu. Nawet, jeśli mamy za sobą już dziesiątki spotkań w sprawie pracy, nie możemy powiedzieć, że są one do siebie podobne i podchodzić do kolejnych na zasadzie rutyny.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Praca (a konkretnie jej uzyskanie) to podstawowy cel każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną weryfikację przez rekrutera, powinniśmy poświęcić przynajmniej chwilę czasu na zastanowienie się nad następującymi kwestiami:

  • jakie mam doświadczenie, przydatne w pracy, o którą się staram?
  • dlaczego to właśnie mnie warto wziąć pod rozwagę?
  • jakie predyspozycje pomogą mi w pracy na oferowane stanowisko?
  • dlaczego, przeglądając oferty pracy, wybrałeś właśnie to?
  • jakich zarobków oczekujesz?

Te podstawowe kwestie pozwolą nam nie tylko na łatwe przejście rozmowy kwalifikacyjnej, ale także dadzą nam samym obraz tego, jakie mamy szanse na dane stanowisko, na ile mocno pragniemy je otrzymać i jakie są nasze silne i słabe strony, które są znaczące przy tej konkretnej ofercie.

Jak przygotować się do rozmowy w sprawie pracy?

i

Autor: mat. prasowe Jak przygotować się do rozmowy w sprawie pracy?

O co nie pytać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to specyficzne spotkanie, na którym w pewien sposób obie strony badają się nawzajem. Oczywiście na pierwszych etapach rekrutacji jako kandydat nie mamy zbyt wiele do powiedzenia, ale w późniejszych możemy już sami zawalczyć o ważne dla nas profity. Na pierwszej rozmowie unikajmy następujących pytań:

  • za to będę odpowiedzialny, pracując na tym stanowisku? Tego typu pytanie skreśla nas właściwie na starcie: nie dość, że nie wiemy, na jakie stanowisko aplikujemy, to nie mamy pojęcia, jakie obowiązki były określone w samym ogłoszeniu o pracę;
  • nie przeszkadzam Wam, że prowadzę jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą? Większość pracodawców potrzebuje osoby, która skupi się na należących do niej zadaniach, zamiast zamartwiać się o zlecenia dla własnego przedsiębiorstwa.
  • kiedy mogę wziąć pierwsze dni wolne? Niestety, pracodawcy potrzebują zwykle osoby, która przynajmniej w początkowej fazie pracy będzie przykładała się do nauki nowych obowiązków, a nie znikała niemal od razu po zatrudnieniu.

O co pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

i

Autor: mat. prasowe O co pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

O co koniecznie zapytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

Przede wszystkim należy sprawdzić wiarygodny portal z ofertami pracy, taki jak pracuj.pl, i tam zapoznać się z widełkami zarobków na interesującym nas stanowisku - to będzie nasza podstawa do negocjacji wynagrodzenia. Nie bójmy się rozmawiać o pieniądzach już w czasie pierwszej rozmowy: pozwoli nam to oszczędzić bolesnego rozczarowania, kiedy po trwającej kilka tygodni rekrutacji otrzymamy propozycję nieadekwatną do naszych oczekiwań.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają