Codziennie w województwie lubuskim uruchamianych jest około 190 połączeń kolejowych, obsługiwanych przez spółkę Polregio. Od kilku dni część z nich jest odwoływanych z powodu braków kadrowych do ich obsługi, gdyż część pracowników drużyn pociągowych przebywa na zwolnieniach lekarskich. W poniedziałek (25 kwietnia) zostało odwołanych sześć połączeń kolejowych - utrudnienia występują na trasach: Forst - Żagań, Małomice - Forst - Żagań, Zielona Góra - Leszno, Zielona Góra - Wrocław.
ZOBACZ TEŻ: Pędził jak szalony. Szybka jazda może go kosztować 30 tysięcy złotych! [WIDEO]
- W celu zapewnienia stabilności siatki połączeń, tam gdzie jest to możliwe wprowadzana jest autobusowa komunikacja zastępcza. Tak jest obecnie na trasach: Forst - Żagań, Małomice - Forst - Żagań, Zielona Góra - Leszno (w części relacji) - poinformował rzecznik lubuskiego zakładu Polregio Paweł Nijaki.
W ubiegłym tygodniu Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio poinformował, że 16 maja we wszystkich zakładach spółki, poza centralą, zostanie przeprowadzony strajk generalny. Kolejarze domagają się podwyżek. Związki zawodowe w spółce chcą podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r. Zarząd Polregio poinformował, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości to roczny koszt ok. 124 mln zł. W jego opinii oznaczałoby to stratę finansową dla spółki i utratę rentowności.
Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Udział firmy w rynku wynosi około 27 proc. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu.