Część kuchenna
Jeśli w zakładzie pracy nie ma kuchni, część socjalna dla pracowników powinna takową posiadać. Znaleźć się powinna tam m.in. lodówka do przechowywania posiłków, zlew do mycia naczyń, półki i szuflady do przechowywania produktów oraz stół i krzesła. Ilość sprzętów gastronomicznych powinna być dostosowana do możliwości zakładu, a także potrzeb pracowników. Obecnie oferty marketów budowlanych i sklepów meblowych są naprawdę szerokie, a aranżacja miejsc socjalnych za pomocą rzeczy z wyprzedaży garażowej odchodzi do lamusa.
Przebieralnia lub szatnia
Przebieralnia to specyficzna część pomieszczenia socjalnego. Znajduje się ona we wszystkich firmach, w których pracownicy mają obowiązek zakładania stroju roboczego bądź uniformu. Przebieralnia wyposażona jest w szafki do przechowywania odzieży, a także rzeczy osobistych na czas pracy. W wielu zakładach przestrzeń socjalna jest jednak tak mała, iż bardzo często szatnię łączy się np. z kuchnią. Jest to bardzo dużym błędem, gdyż pracownicy powinni mieć odpowiednią ilość miejsca do przebrania się. Ponadto, muszą mieć oni zapewnieni odpowiedni poziom intymności.
Strefa relaksu
Nowoczesne przedsiębiorstwa inwestują w specjalne strefy relaksu w pomieszczeniach socjalnych. W ten sposób realizują maksymę, że praca i odpoczynek nie istnieją bez siebie. Strefy takie wyposażone są w siedziska do odpoczywania, a także gadżety, urządzenia bądź sprzęty do odstresowania się np. konsolę do gier, rzutki, piłkarzyki. Tak urządzone pomieszczenie socjalne może być wspaniałą przestrzenią do odpoczynku. Należy jednak pamiętać, że nawet dobrze zaprojektowany chill room nie spełni swojej roli, jeśli pracownicy nie będą mieli przerw.
Strefa informacyjna
Kącik informacyjny w pomieszczeniu socjalny to niewielkie miejsce wydzielone z przestrzeni, w którym znajduje się m.in. tablica korkowa. Umieszczane są tam rzeczy ważne z punktu widzenia pracowniczego. Mogą to być np. ogłoszenia bądź informacje na temat szkoleń.
Artykuł sponsorowany