Pomnik Bohaterów stoi w Słubicach do 1949 r. Przedstawia dwóch żołnierzy: polskiego i radzieckiego, a na cokole widnieje napis: „Pamięci poległych w czasie II wojny światowej”. Postać żołnierza w mundurze ZSRR z gwiazdą na hełmie nie podoba się wielu mieszkańcom miasta – zwłaszcza w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zbrodni popełnianych przez armię rosyjską na ludności cywilnej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Okradli Ukrainkę, która uciekła przed wojną. Łupy wymienili na telefony i narkotyki
Część mieszkańców Słubic napisało petycję do burmistrza, w której domagają się usunięcia z obelisku żołnierza Armii Czerwonej i zastąpienia go postacią żołnierza polskiego z sił zbrojnych na Zachodzie, walczącego o wolność Polski podczas II wojny światowej - np. bohaterem spod Monte Cassino.
- Armia Czerwona od jej powstania nigdy nie traktowała państwa polskiego jako sprzymierzeńca - argumentują mieszkańcy. - Kolejne działania Sowietów, mordy w Katyniu, grabieże polskiego majątku od 1944 r. i wywożenie go na wschód, gwałty i morderstwa oraz 45-letnia okupacja naszej ojczyzny sprawia, że traktowanie żołnierzy sowieckich jako wyzwolicieli spod niemieckiej okupacji nie ma swojego potwierdzenia historycznego.
ZOBACZ TEŻ: W Gorzowie ruszył miejski punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy
Całkowitej likwidacji pomnika domaga się Instytut Pamięci Narodowej. IPN proponuje usunięcie Pomnika Bohaterów z postaciami żołnierzy Armii Czerwonej i „ludowego” Wojska Polskiego i – po konsultacji z władzami Słubic - utworzenie w jego miejscu obiektu, który uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach, poświęconego np. ofiarom zbrodniczych totalitaryzmów.
- Niedopuszczalne jest tolerowanie w przestrzeni publicznej niepodległego państwa polskiego obiektu propagandy totalitarnej, który był jednym z narzędzi indoktrynacji i zniewolenia narodu - czytamy w piśmie IPN, skierowanym do burmistrza Słubic. - Instytut Pamięci Narodowej od lat podnosi kwestię rosyjskich kłamstw historycznych (..). Wśród nich jest obrona przez władze rosyjskie pomników „wdzięczności” Armii Czerwonej czy „braterstwa broni, stanowiące element propagandy komunistycznej fałszywie przedstawiającej cele i działania Armii Czerwonej na terytorium Polski.
Władze gminy zapowiadają, że podejmą w tej kwestii współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej.