W Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp. numer PESEL nadano już ponad 2,2 tys. uchodźcom z Ukrainy - najczęściej kobietom i dzieciom. Procedura odbywa się w sali sesyjnej głównego budynku magistratu przy ul. Sikorskiego, w godzinach pracy urzędu. By otrzymać PESEL należy złożyć wniosek w formie papierowej, dostarczyć fotografię oraz przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość.
ZOBACZ TEŻ: Pomnik z radzieckim żołnierzem zniknie ze Słubic? Mieszkańcy napisali petycję
- Mamy uruchomionych 6 stanowisk do obsługi obywateli Ukrainy i możemy dziennie obsłużyć nawet do 160 osób - informuje dyrektor Wydziału Promocji i Informacji UM Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska. - Do tego celu została czasowo przystosowana sala sesyjna magistratu. Uchodźcy mogą tam zrobić zdjęcie i załatwić także inne formalności niż tylko wydanie PESEL-u.
Procedura obsługi jednej osoby chcącej otrzymać PESEL trwa 10-15 minut, a gdy dodatkowo uchodźca chce mieć profil zaufany wydłuża się do 20-30 minut. Po dużym ruchu zaraz po uruchomieniu procedury sytuacja uspokoiła się - od ponad tygodnia obywatele Ukrainy nie muszą już czekać w kolejkach i są obsługiwani na bieżąco.
- Sporadycznie pojawiają się osoby nieuprawnione do otrzymania PESEL w statusie UKR, które na przykład posiadają kartę pobytu lub były w Polsce przed wybuchem konfliktu - dodaje Liberkowska.