Jaka jest rola Powiatowego Urzędu Pracy?

i

Autor: mat. prasowe Jaka jest rola Powiatowego Urzędu Pracy?

Rola PUP na rynku pracy

2019-03-04 9:13

Rynek pracy jest zróżnicowany pod względem stopy bezrobocia w danym regionie, jak również specyfiki wykonywanej pracy i wynagrodzenia. Państwo polskie za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy stara się aktywizować osoby, które są bezrobotne.

Bezrobocie i osoba bezrobotna – definicja

Brak zatrudnienia, czyli bezrobocie jest zjawiskiem społecznym. Polega ono na tym, że określona liczba osób jest zdolna oraz chętna do podjęcia pracy. jednak tego zatrudnienia nie znajdują. Za osobę bezrobotną uznaje się obywatela Polski, który:

  • jest zdolny i skłonny do podjęcia pracy,
  • nie prowadzi działalności gospodarczej,
  • jest osobą niezatrudnioną,
  • nie wykonuje innej pracy zawodowej.

Szczegółowe definicje zawarte są w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a dokładnie w artykule 2. Główny Urząd Statystyczny poinformował w połowie 2018 roku, że stopa bezrobocia wyniosła niecałe 6 procent. Jest to najniższy poziom od 1990 roku. Bezrobocie wyjątkowo negatywnie wpływa na dwie ważne sfery, czyli gospodarkę kraju i życie społeczne.

Praca w Gorzowie

i

Autor: mat. prasowe Praca w Gorzowie

Powiatowy Urząd Pracy

W skrócie wspomniany PUP, nazywany jest potocznie pośredniakiem. Jest to instytucja publiczna, czyli wykonuje zadania powierzone przez państwo – konkretnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak nazwa wskazuje, Urzędy Pracy mieszczą się w miastach powiatowych. Ich liczba z początku stycznia 2018 roku wynosiła ponad 340 jednostek na terenie kraju.

Zadania wykonywane przez Powiatowe Urzędy Pracy

Nadrzędnym celem PUP jest ograniczenie bezrobocia lokalnie, jak również globalnie – czyli na terenie kraju - Polski. Do najważniejszych zadań stawianych przed PUP należy również:

  • pośrednictwo pomiędzy pracodawcą i osobą bezrobotną, czyli oferują praca w podmiotach gospodarczych w regionie,
  • czasowa ochrona osób pozostających bez pracy i ich rodzin poprzez wypłatę świadczeń pieniężnych – tak zwanego zasiłku dla bezrobotnych,
  • aktywizacja osób bezrobotnych,
  • motywacja do aktywnego poszukiwania pracy oraz podnoszenia kwalifikacji poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach czy praktykach zawodowych.

Są to główne zadania, które realizują Powiatowe Urzędy Pracy dla osób bezrobotnych.

Zadania Powiatowych Urzędów Pracy

i

Autor: mat. prasowe Zadania Powiatowych Urzędów Pracy

PUP-y współpracują również z innymi instytucjami, zwłaszcza podmiotami gospodarczymi zlokalizowanymi na terenie powiatu. Z licznych firm pozyskują oferty pracy skierowane do osób poszukujących pracy. W wyniku kooperacji Powiatowe Urzędy Pracy pozyskują także miejsca, gdzie będą odbywały się praktyki lub szkolenia organizowane dla bezrobotnych.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają