Zakładanie działalności
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest trudnym procesem. Nie wiążą się z tym również żadne dodatkowe koszty związane z procesem rejestracji i dokonywaniem zmian w rejestrze.
W przypadku zakładania spółki już sam etap tworzenia umowy związany jest z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Umowa taka musi być bowiem sporządzona przez notariusza, czyli mieć formę aktu notarialnego. Koszty zależne będą od kapitału zakładowego firmy. Oprócz tego dodatkowo należy doliczyć również opłatę sądową oraz koszt związany z ogłoszeniem wpisu w Monitorze sądowym i gospodarczym.
Istnieje jednak pewna możliwość na ograniczenie powyższych wydatków, poprzez rejestrację firmy online. Zaletą takiego rozwiązania są właśnie niższe koszty, które należy ponieść. Wzorzec umowy takiej spółki zawiera jednak tylko jej podstawowe elementy.
Osobowość prawna i podatki
W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, podatnikiem jest sam przedsiębiorca. Jest on zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. W momencie rejestracji istnieje możliwość wyboru różnych form opodatkowania:
- na zasadach ogólnych, gdzie skala podatkowa wynosi 18% i 32% w przypadku przekroczenia progu podatkowego,
- na zasadach podatku liniowego – gdzie wynosi ona 19%,
- na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.
Spółka należy do odrębnych podmiotów prawnych i dlatego jest obciążona podatkiem dochodowym od osób prawnych, który jest w wysokości 19% od osiągniętego zysku brutto.
Co jest korzystniejsze?
Decydując się na wybór jakiejkolwiek działalności gospodarczej, należy przede wszystkim dobrze zastanowić się nad pomysłem na biznes. Jeśli nie do końca jesteśmy przekonani do tego czy biznes wypali, a ponadto nie możemy w chwili obecnej zdecydować się na wzięcie dużego kredytu na otwarcie działalności, zdecydowanie lepiej jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Pozwoli to rozpocząć pracę na własny rachunek. To dobre rozwiązanie dla kogoś, kogo nie interesują oferty pracy, gdyż zależy mu na większej swobodzie w podejmowaniu własnych decyzji. Praca na własny rachunek to również większa odpowiedzialność, gdyż w tym przypadku odpowiadamy za wszystko własnym majątkiem.
Jeśli natomiast posiadamy plan na dobry biznes i nie mamy obaw związanych z pozyskaniem pieniędzy z banku, lepszym wyborem będzie założenie spółki. W razie niepowodzeń majątek osobisty wspólników jest chroniony.
Artykuł sponsorowany