Jak nie popaść w rutynę w pracy?

i

Autor: mat. prasowe Jak nie popaść w rutynę w pracy?

Rutyna w pracy

2019-03-04 15:20

Z biegiem lat w życiu zawodowym każdego pracownika może pojawić się rutyna. Jeśli pewne rzeczy wykonuje się bez zastanowienia, a każdy dzień zaczyna wyglądać tak samo, mogą to być jej pierwsze objawy. Rutyna może zniszczyć kreatywność i satysfakcje z wykonywanego zajęcia.

Czy to na pewno rutyna?

Często pojęcie rutyny może być nieprawidłowo odebrane. Może być ona niesłusznie utożsamiana z innym pojęciem, którym jest – profesjonalizm. W przypadku profesjonalizmu, zlecone czynności wykonywane są w sposób bardzo szybki, co wynika ze zdobytego doświadczenia i umiejętności. Rutynowe wykonywanie zadań oznacza, że są one realizowane w sposób bezrefleksyjny, monotonny.

Skąd to się wszystko bierze?

Nowa praca, nowe wyzwania, u każdego pracownika zaczyna się podobnie. Na początku każdy jest zmotywowany do nowych wyzwań, posiada w sobie mnóstwo pozytywnej energii, a także nadzieję, że przedsiębiorstwo da mu szansę na własny rozwój i osiąganie sukcesów. W pracy dużo się dzieje, ponieważ trzeba wdrożyć się różnego rodzaju obowiązki, z którymi wcześniej nie miało się do czynienia. Oznacza to dużą ilość szkoleń i poznawania wielu ciekawych rzeczy. Ponadto pojawiają się nowe twarze, poznaje się współpracowników, często nawiązuje przyjacielskie znajomości. Z czasem jednak wiedza zostaje już opanowana, na stanowisku jest się już w pełni samodzielnym, mijają lata, jednak nic się już nie zmienia.

Co powoduje rutynę w pracy?

i

Autor: mat. prasowe Co powoduje rutynę w pracy?

Pojawienie się rutyny

W tym właśnie momencie może dojść do sytuacji, w której wkrada się rutyna. Co wtedy zrobić? Należy przeanalizować swoją obecną sytuację zawodową i porównać do początku kariery w danym przedsiębiorstwie. Być może przede wszystkim zmieniło się samo nastawienie do wykonywanych zadań. Należy rozwijać się w swojej dziedzinie, czytać specjalistyczną prasę, zainteresować się obszarem swojej pracy zawodowej. Warto również starać się przełamywać monotonnie dnia. Jeśli musimy wykonywać codziennie te same czynności, może warto zmienić ich kolejność. Można również przeanalizować swój tygodniowy rytm pracy i spróbować dokonać jego modyfikacji.

O pojawieniu się rutyny, można porozmawiać również ze swoim pracodawcą. Z pewnością pomoże on w zmianie niektórych obowiązków na inne, które w korzystny sposób wpłyną na efektywność pracy i poprawią samopoczucie pracownika. Pracodawca może również skierować podwładnego na szkolenie, które pozwoli uzyskać nowe umiejętności. Nie należy bać się wyrażać swoją opinię. Trzeba jednak podkreślić, że robi się to dla dobra firmy i zwiększenia własnego zaangażowania.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają