Zasady umowy o dzieło

i

Autor: mat. prasowe Zasady umowy o dzieło

Umowa o dzieło, czyli rodzaj umowy cywilnoprawnej

2019-03-04 17:23

Kodeks cywilny funkcjonujący na terenie Polski opisuje liczne hasła dotyczące życia oraz określa zasady, do których obywatele powinni się do nich ustosunkować od strony prawnej. Jednym z licznych haseł zawartych we wspomnianym kodeksie jest umowa o dzieło, którą może zawrzeć pracownik z pracodawcą.

Dla kogo jest przeznaczona umowa o dzieło?

Praca w ramach wspomnianej umowy może zostać podpisać pracodawcą z przyszłym pracownikiem, który wykona dzieło. Dzieło może dotyczyć:

  • wykonania stołu, krzesła lub innego mebla;
  • opracowanie logo dla firmy;
  • naprawa lub wprowadzenie unowocześnień określonego przedmiotu w umowie;
  • napisanie tekstu lub tekstów na potrzeby pozycjonowania strony internetowej;
  • zaprojektowanie strony internetowej.

Podsumowując pokrótce pracodawca zleca wykonanie określonego zadania, czyli jest zleceniodawcą. Osoba podejmująca się wykonania tej pracy jest zleceniobiorcą, który zobowiązuje się jednocześnie do wykonania wspomnianego w umowie dzieła. Obie te strony są ściśle określone w zawieranej umowie.

Co zawiera umowa o dzieło?

Jest to dokument, który reguluje Kodeks cywilny, a konkretnie art. 627 - 646. W jego treści powinny znaleźć się następujące informacje:

  • określenie zleceniodawcy i zleceniobiorcy dzieła z uwzględnieniem: imienia, nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania oraz dokumentu tożsamości;
  • dotyczące przedmiotu umowy, czyli szczegółowy opis dzieła;
  • wynagrodzenia powinny określić kwotę, formę płatności i rozliczenia za wykonaną pracę;
  • czasu wykonywania umowy;
  • dodatkowe, czyli uwzględnienie: zaliczki, kar umownych, potrzebnych materiałów czy odszkodowania.

Czy umowa na dzieło się opłaca?

i

Autor: mat. prasowe Czy umowa na dzieło się opłaca?

Jak każdy dokument, tak i umowa o dzieło musi zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących wersjach po jednym dla obu stron. Pod wspomnianymi ustaleniami, musi się znaleźć także podpis zleceniodawcy i zleceniobiorcy, bez których umowa jest nieważna. Podpisanie umowy nadaje jej mocy prawnej.

Praca na umowę o dzieło jest niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem dla wielu pracowników, ponieważ pozwala im samodzielnie decydować o czasie i miejscu wykonywanego zlecenia. Jest także atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają stałe zatrudnienie i chcą dorobić. Za podpisaniem umowy o dzieło przemawia również fakt, że jest to umowa charakteryzująca się jednymi z niższych kosztów zatrudnienia. Od uzyskanego przychodu w ramach tej umowy pobierany jest podatek dochodowy wynoszący 18%. Ważne jest także, że zleceniobiorca nie podlega składkom na ubezpieczenie: rentowe, emerytalne, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają