Jak się uchronić przed wakacyjnym, prażącym słońcem? Można nie wychodzić z domu, ale jak już to zrobimy- szukajmy cienia i chłodnych miejsc jak na przykład parki z fontannami czy jeziora. Pamiętajmy o nawodnieniu, koniecznie trzeba unikać alkoholu. Na przegrzanie narażeni są wszyscy. Jakie są jego objawy?
- Szybko następujące osłabienie, gorsze samopoczucie, zawroty głowy, nudności wielokrotnie aż do utraty przytomności. Gdy dochodzi do wysokiego przegrzania to mamy także drgawki, które temu wszystkiemu towarzyszą - wylicza Andrzej Szmit, dyrektor pogotowia ratunkowego w Gorzowie.
Do środy (28.08) włącznie za dnia słupek rtęci ma dojść do 33 stopni, a w nocy do około 20. Jeżeli możemy unikajmy słońca, które w dużej dawce jest groźne.
- Stosujmy odpowiednie kremy z filtrem i to nie, że jak wejdziemy do wody to potem nie musimy się smarować, musimy. Używajmy okularów słonecznych, nośmy nakrycia głowy, przewiewne ubrania. Pozostańmy w zacienieniu między godziną 10 a 16, gdy to słońce jest najgroźniejsze - radzi Aneta Mokosa z gorzowskiego sanepidu.
W Gorzowie magistrat uruchomił kurtyny wodne. Mieszkańcy mogą się schłodzić w kilku miejscach – na Starym Rynku, na skwerze przy dawnym Empiku, Bulwarze Wschodnim, przy murach obronnych koło Łaźni Miejskiej.
Jak przestrzegają synoptycy- upałom mogą towarzyszyć burze z opadami do 30 mm, z gradem oraz porywami wiatru do 70 km/h. Warto ruchome przedmioty usunąć z tarasów, balkonów czy parapetów.