Nowe linie kolejowe w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego
Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1800 kilometrów zupełnie nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Plan zakłada 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK w mniej niż 2,5 godziny.
Zobacz na poniższej mapie, jak zmieni się polska kolej w ramach CPK:
Dla ponad 560 km z nich prace przygotowawcze już trwają albo ruszą w tym roku. Mowa o liniach:
- Warszawa - CPK - Łódź - Sieradz - Wrocław- Wałbrzych - granica (Polska/Czechy)
- Ostrołęka - Łomża - Trawniki - Krasnystaw - Zamość
- Łętownia - Rzeszów
- Chybie - Jastrzębie Zdrój - Godów - granica (Polska/Czechy)
Najbardziej widowiskowa część inwestycji, czyli prace budowlane, powinny rozpocząć już za trzy lata. Wszystkie inwestycje kolejowe związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym mają być gotowe do końca 2034 roku.
Superszybka kolej z Gorzowa do Warszawy i CPK
Inwestycje kolejowe w ramach CPK nie ominą województwa lubuskiego. W 2021 roku rozpoczną się przygotowania do realizacji nowej linii kolejowej nr 85 Sieradz - Kalisz - Poznań.
Wraz z linią kolejową nr 367, przeznaczoną do modernizacji, stanowią fragment ciągu nr 9 łączącego Warszawę i CPK z Łódzkiem, Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną, Wielkopolską i Lubuskiem. W 2028 roku dzięki budowie nowych i modernizacji istniejących linii kolejowych skróci się czas przejazdu z Zielonej Góry do Warszawy do 3 godz. 10 min. i z Gorzowa Wlkp. do 3 godz. 30 min.
Łącznie w województwie lubuskim w ramach programu kolejowego CPK powstanie 15 km nowych linii kolejowych, a kolejnych 249 km zostanie zmodernizowanych.
Centralny Port Komunikacyjny szansą dla Polski
Budowa i eksploatacja CPK będzie oznaczać potężny impuls dla gospodarki, rynku pracy i wzrostu gospodarczego. Z projektem wiąże się stabilny harmonogram planowania, projektowania i budowy rozsianych po całej Polsce inwestycji infrastrukturalnych, które będą napędem dla setek firm i branż, dając dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Jak zaznacza prezydent Andrzej Duda, CPK to wielka szansa dla Polski.
- CPK to prawie 1800 km nowych linii kolejowych i ponad 400 km nowych dróg. Dzięki CPK Polska stanie się miejscem do tworzenia biznesu. Takie inwestycje jak CPK są kołem napędowym gospodarki i nie raz wyprowadzały świat z kryzysów. Szacujemy, że realizacja CPK stworzy łącznie 150 tys. miejsc pracy - powiedział prezydent Duda.
Wtóruje mu premier Mateusz Morawiecki.
- CPK to wielka szansa dla polskiego lotnictwa i kolei, ale też dla każdego Polaka. CPK wraz z kolejowymi szprychami to szansa na przyciągnięcie inwestycji krajowych i zagranicznych – podkreślił szef KPRM.
Koncepcja przygotowania i budowy Portu Lotniczego Solidarność przewiduje, że dzięki CPK powstanie łącznie prawie 150 tys. miejsc pracy, w tym ok. 40 tys. związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem węzła przesiadkowego a kolejne 110 tys. w ramach sektorów gospodarki powiązanych z portem, np. w branży logistycznej, turystycznej, hotelowej, deweloperskiej, handlu i usługach.
Artykuł Sponsorowany