Mieszkańcy korzystają także ze ścieżki administracyjnej by nie dopuścić do budowy. Złożyli do gminy 1500 wniosków z pytaniem o oddziaływanie biogazowni na środowisko. Teraz na uwagi będzie musiał odpowiedzieć inwestor. Gmina pracuje również nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego, które mogą uniemożliwić zrealizowanie inwestycji. Samorządowcy chcą by tereny, którymi interesuje się inwestor mogły być wykorzystywane tylko do celów rolniczych. Przypomnijmy: na budowę biogazownii nie zgodzili się także urzędnicy i sanepid, zielone światło dla inwestycji wydało dopiero samorządowe kolegium odwoławcze, które sprawą zajęło się na wniosek inwestora.
Protestujący boją się m.in. plagi owadów, gryzoni a także brzydkich zapachów. Już raz protestowali przeciwko realizacji inwestycji. W maju chodzili po pasach przy rondzie w Różankach. Skuteczni zablokowali ruch na drodze Gorzów-Gdańsk. Wtorkowa manifestacja w Wawrowie rozpocznie się o godzinie 16.00. Mieszkańcy pojawią się na przejściu dla pieszych przy rondzie. Droga nr 158 łączy Gorzów m.in. z Santokiem.
Pracę nad budową biogazownii trwają od 2 lat. W jej pobliżu mają powstać także 33 kurniki dla 1,5 miliona sztuk drobiu. Ich odchody mają być wykorzystane w biogazownii.