Koronawirus w Polsce - NOWE OBOSTRZENIA
Już od paru dni obowiązują nowe zasady. Dokładnie od 20 kwietnia wprowadzono pierwszy etap poluzowywania obostrzeń, które zostały wprowadzone w celu zmniejszenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Od kilku dni zwiększono m.in. liczbę klientów mogących przebywać w sklepie. Zmiany wprowadzone przez rząd objęły także sektor społeczny - otwarto parki, lasy i tereny zielone oraz zwiększono liczbę wiernych w świątyniach. Co ważne, można także przemieszczać się w celach rekreacyjnych. Co z cmentarzami?
Polecany artykuł:
Koronawirus. Czy otwarte są cmentarze?
W obawie przed koronawirusem, niektóre cmentarze w Polsce były zamknięte albo godziny otwarcia nekropolii były zmienione. Wszystkie działania miały na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się COVID-19. Dotychczasowe przepisy nie zakazywały wstępu na cmentarz - decyzję o ich zamknięciu podejmowali często zarządcy, jednak wprowadzone obostrzenia uprawniały do wychodzenia z domu wyłącznie do zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, czyli sklepu, pracy lub apteki. Jak wyjaśnia rzecznik kaliskiej policji, pójście na cmentarz nie jest niezbędną potrzebą związaną z bieżącymi sprawami.
Wprowadzone przez rząd zmiany zapewniają mieszkańcom większą swobodę w przemieszczaniu się. Większość cmentarzy, która była do tej pory zamknięta, jest już otwarta.
Obowiązują również nowe przepisy związane z tym, ile osób może uczestniczyć w pogrzebie. Od poniedziałku, 20 kwietnia na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a także osoby, które dokonują pochowania lub pracowników zakładu oraz domów pogrzebowych.
Polecany artykuł: