Inwazja kleszczy w Kaliszu
Piękna wiosenna pogoda sprzyja spacerom w parkach i lasach, których w samym Kaliszu i okolicach mamy naprawdę dużo - są to m.in. parku Miejskim, parku im. Ignacego Paderewskiego czy lesie Winiarskim przy tamie nad Zalewem Szałe. Dlatego wybierając się w rejony, gdzie są drzewa, trawy czy paprocie, należy pamiętać, że możemy wrócić do domu z intruzem. Dlatego nie tylko warto się zabezpieczyć za pomocą odpowiednich preparatów odstraszających kleszcze, ale także po powrocie należy sprawdzić miejsca na ciele najbardziej podatne na ich ataki.
Jak przygotować się na spacer i zabezpieczyć przed kleszczami?
Przed wizytą w lesie trzeba się odpowiednio ubrać. Ubiór nie rekreacyjny, nie strój kąpielowy, ale koszula z długim rękawem, spodnie, pełne buty. Dobrze jest mieć nakrycie głowy. Jeśli chcielibyśmy się przemieścić przez tereny pełne paproci, krzewów, to nie pełny ubiór jest koniecznością! Warto też użyć specjalnych środków przeciw kleszczom, np. w postaci specjalnego płynu odstraszającego.
Po spacerze w lesie warto dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeśli okaże się, że z lasu zabraliśmy do domu kleszcza, trzeba jak najszybciej go wyciągnąć. Należy pamiętać, że trzeba usunąć go w całości. Nie można go wykręcać ani masłem, czy olejem. Trzeba chwycić pęsetą i pociągnąć.
Miejsce po ukąszeniu obserwujemy przez kilkanaście dni, zwracamy również uwagę na ogólne samopoczucie. Jeśli nie pojawią się takie objawy, jak osłabienie, ból głowy, gorączka, ból mięśni lub pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia, nie musimy zgłaszać się do lekarza.
Kleszcze przenoszą groźne choroby, między innymi boreliozę. Jak zaznaczają lekarze, na boreliozę nie można się zaszczepić. Istnieje jedynie szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Polecany artykuł:
Już w najbliższą środę, 29 kwietnia, do "Super Expressu" będzie dołączona specjalna karta, która pomoże w bezpieczny sposób pozbyć się kleszcza.