Konin: Stracił 1,6 miliona! Rekordowy przekręt na kryptowaluty

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Darkmoon_Art Konin: Stracił 1,6 miliona! Rekordowy przekręt na kryptowaluty

Konin: Stracił 1,6 miliona! Rekordowy przekręt na kryptowaluty

2021-10-15 20:22

Rekordowy przekręt oszustów, wykorzystujących łatwowierność Polaków. Mieszkaniec Konina chciał zainwestować w kryptowaluty. Gigantycznych zysków się nie doczekał, za to z jego konta zniknęło 1,6 miliona złotych! Namówili go, żeby zainstalował na komputerze aplikację do zdalnego sterowania urządzeniem, a później… wyprowadzili jego pieniądze. Stracił fortunę!

Ponad półtora miliona złotych zniknęło z konta mężczyzny, który, chcąc zainwestować w kryptowaluty, dał się podejść oszustom. Przestępcy namówili mieszkańca Konina (woj. wielkopolskie) na zainstalowanie w komputerze aplikacji AnyDesk, przy pomocy której wyprowadzili pieniądze z konta. Kom. Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu powiedział PAP, że do oszustw, w których pokrzywdzony został mieszkaniec Konina, dochodziło na przestrzeni kilku tygodni: przestępcy kontaktowali się z nim od początku sierpnia, do połowy września.

– Jeżeli ktokolwiek nam proponuje zainstalowanie aplikacji AnyDesk, wmawiając nam, że nie wiadomo, co to jest, jak ma ułatwić kontakt – to pamiętajmy, że tak naprawdę ona służy do zdalnego przejęcia kontroli nad naszym komputerem bądź telefonem. Jeśli zainstalujemy tę aplikację, to tak naprawdę, jakbyśmy zaprosili złodzieja do naszego domu – zaznaczył Święcichowski.

Sierż. szt. Szymon Urycki z Komendy Miejskiej Policji w Koninie tłumaczył w piątek, że poszkodowany mężczyzna, przeglądając jeden z portali społecznościowych, zainteresował się reklamą, zachęcającą do zainwestowania pieniędzy w rynek kryptowalut.

Super Raport 15.10 (Goście: Barbara Nowacka - Koalicja Obywatelska oraz Kazimierz Krupa - dziennikarz ekonomiczny) Sedno Sprawy: Radosław Fogiel

– W ogłoszeniu była informacja, żeby zainteresowane osoby poprzez aplikację Messenger wyraziły swój akces przystąpienia do inwestycji. Po kilku dniach do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna, który opisał sposób i możliwości oraz gwarancję szybkiego zysku poprzez zainwestowanie własnych środków na platformie inwestycyjnej firmy, którą reprezentuje. Poprosił również o podanie swoich danych osobowych oraz o zainstalowanie na komputerze aplikacji AnyDesk, która ma ułatwić komunikację oraz wykonywanie przelewów – tłumaczył policjant.

Za namową oszusta mężczyzna wykonał przelew na podany rachunek bankowy, a na swoją skrzynkę mailową otrzymał potwierdzenie wpłaty depozytu na platformie inwestycyjnej. Po kilku dniach oszust ponownie zadzwonił, tym razem z propozycją zainwestowania pieniędzy w zakup okresowych akcji inwestycyjnych na dwa miesiące. – Telefonów z podobnymi propozycjami inwestycji i szybkiego zysku pokrzywdzony otrzymał kilka. Żaden z nich nie wzbudził jego podejrzenia. Wszystko wskazywało, że oszust przedstawiający się jako przedstawiciel firmy, najzwyczajniej przedstawia aktualne oferty do zainwestowania pieniędzy – podał Urycki.

Ofiara tego oszustwa straciła w sumie 1,6 mln zł.

Sonda
Czy kiedykolwiek padłeś/aś ofiarą oszustwa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają