Matura 2020. Matematyka - poziom rozszerzony
Egzaminy maturalne rozpoczęły się 8 czerwca 2020 roku maturą z języka polskiego. W związku z pandemią koronawirusa, egzaminy odbędą się tylko w formie pisemnej i potrwają do 29 czerwca.
W tym roku egzamin z matematyki rozszerzonej wyjątkowo nie odbył się kilka godzin po matematyce na poziomie podstawowym. Maturzyści, który zdecydowali się na przystąpienie do rozszerzenia, będą je pisać w poniedziałek, 15 czerwca o godzinie 9. Dla wielu jest to bardzo stresujący dzień. Uczniowie nerwowo przeszukują internet, aby znaleźć m.in. przecieki dotyczące zadań, jakie pojawią się na maturze z matematyki rozszerzonej.
Niestety, wszystkie przecieki, które pojawiają się w internecie są zwykłymi domysłami. Prawdziwe pytania maturalne z matematyki rozszerzonej poznamy dopiero w dniu egzaminu, czyli 15 czerwca 2020 roku.
Matura 2020. Matematyka - poziom rozszerzony. Jak wygląda egzamin?
Arkusz egzaminacyjny składa się z trzech grup zadań.
- I grupa zawiera zadania zamknięte. Dla każdego z tych zadań zdający wskazuje właściwą odpowiedź, zaznaczając swoją decyzję na karcie odpowiedzi. Zadania punktowane są w skali 0-1.
- II grupa zawiera zadania otwarte krótkiej odpowiedzi, w tym zadania z kodowaną odpowiedzią. Zadania te punktowane są w skali 0–2, 0–3 albo 0–4. W zadaniach z kodowaną odpowiedzią zdający udziela odpowiedzi wpisując żądane cyfry otrzymanego wyniku do odpowiedniej tabeli. Ocenie podlega tylko zakodowana odpowiedź.
- III grupa zawiera zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi. Rozwiązując zadania z tej grupy, zdający w szczególności ma wykazać się umiejętnością rozumowania oraz dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków. Zadania te punktowane są w skali 0–5, 0–6 albo 0–7.
ZOBACZ: Matura 2020. Odpowiedzi. Matematyka - poziom podstawowy
Matura 2020. Pewniaki z matematyki na poziomie rozszerzonym
Wszyscy uczniowie, którzy zdecydowali się na podejście do dodatkowego egzaminy z królowej nauk z pewnością są dobrze przygotowani i większość zdań nie sprawi im problemu.
Warto jednak przed egzaminem z matematyki na poziomie rozszerzonym przypomnieć sobie poszczególne wzory i przerobić zadania. Na maturze 2020 z matematyki rozszerzonej z pewnością pojawią się zadania ze zbiorów, funkcji, funkcji liniowych, funkcji kwadratowych, funkcji trygonometrycznych, wielomianów i funkcji wymiernych, ciągów, rachunku prawdopodobieństwa, granicy funkcji, geometrii płaszczyzny i analitycznej.
Matura CKE: matematyka rozszerzona: co było na maturze w 2019 roku?
W zeszłym roku maturzyści podkreślali, że matematyka na poziomie rozszerzonym była dla nich pestką! - Było 15 zadań z czego cztery zamknięte i jedenaście otwartych. Wśród nich były zadania z ciągów, funkcji kwadratowych i dużo trygonometrii. Generalnie łatwo, prosto i przyjemnie - mówi zaraz po opuszczeniu sal.
Poniżej prezentujemy arkusz egzaminacyjny z zeszłorocznej matury z matematyki na poziomie rozszerzonym.