Niewidomi

i

Autor: Black World

Wyrównywanie szans

Niewidomi w Kaliszu z aplikacją dla pasażerów? Jest jeden warunek

2024-10-08 13:51

Plan jest ambitny. Jeśli uda się go zrealizować, niewidomi mieszkańcy Kalisza uzyskają poręczne narzędzie, które ułatwi im podróżowanie miejską komunikacją. Takie zamierzenia mają władze miasta, jednak dodają, że wcielą je w życie, jeśli... No, właśnie. Jest jeden warunek, bez którego pomysł na wyrównywanie komunikacyjnych szans pozostanie tylko pustą deklaracją.

Władze Kalisza zdecydowały, że jeśli dostaną 137 mln zł z funduszy unijnych, to kupią m.in. aplikację mobilną ułatwiającą niewidomym podróżowanie autobusami miejskimi - poinformował PAP prezydent miasta Krystian Kinastowski.

Jak działa mobilna aplikacja dla niewidomych pasażerów? Wyjaśniamy

Mobilna aplikacja INTROS pomaga niewidomym w dotarciu do przystanku, sprawdzeniu rozkładu jazdy, odnalezieniu właściwego pojazdu i w bezpiecznym opuszczeniu autobusu.

- System opracowany przy współpracy ze Szwajcarską Federacją Niewidomych i Słabowidzących polega na automatycznej wymianie informacji między urządzeniem pasażera a kierowcą autobusu - tłumaczy prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Przed dojazdem autobusu na przystanek kierowca otrzymuje na kokpicie informacje, że na pojazd czeka osoba wymagająca pomocy podczas wejścia i otwarcia przednich drzwi. Gdy autobus wjedzie w zatokę, z głośników zewnętrznych podany zostanie numer linii i kierunek. Potem wyemituje sygnały dźwiękowe naprowadzające niewidomego do drzwi.

W autobusie niewidomy dostanie informacje o kolejnych przystankach na trasie. Kiedy zechce wysiąść, ponownie na kokpicie pojawi się informacja, że autobus ma się zatrzymać i otworzyć przednie drzwi.

Miasto przetestowało już aplikację z udziałem osób niewidomych.

- Nasza infrastruktura musi służyć każdemu, niezależnie od ograniczeń. I to jest tylko początek zmian, które wprowadzimy - zapowiada prezydent Kalisza.

Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Niewidomi zdobyli Kilimandżaro

Władze Kalisza liczą, że miasto dostanie 137 mln zł z Unii Europejskiej na budowę węzła przesiadkowego przy ul. Złotej i Majkowskiej, drogi dla pieszych i rowerów na ul. Majkowskiej, Złotej i Długosza oraz kładki pieszo-rowerowej nad Prosną w rejonie mostu św. Wojciecha na Szlaku Bursztynowym. Za część tych pieniędzy chcą kupić właśnie aplikację INTROS.

Edyta Geppert kupiła klejnoty i... poszła na autobus. Tak dziś wygląda 70-letnia gwiazda. Mamy zdjęcia
Sonda
Czy niepełnosprawni powinni otrzymywać większą pomoc od państwa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają