Korzyścią wynikającą z segregacji śmieci, którą możemy odczuć bezpośrednio, jest obniżenie opłaty za wywóz odpadów. Niesegregowanie śmieci skutkuje podniesieniem opłat za tę usługę. Poza tym jednak, przemawiającymi do wyobraźni plusami segregacji oraz minimalizacji odpadów są:
• redukcja zanieczyszczeń, w tym zanieczyszczeń powietrza, a co za tym idzie pozytywny wpływ na zdrowie człowieka i stan przyrody,
• zmniejszenie ilości zalegających śmieci, a tym samym zmniejszenie ilości składowisk (im więcej odpadów wejdzie do ponownego obiegu i staną się użyteczne, tym mniej przestrzeni zajmować będą wysypiska śmieci),
• ograniczenie ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych,
• zwiększona ochrona surowców naturalnych (np. dzięki recyklingowi papieru, zmniejsza się skala wycinki drzew).
Obecnie odpady segregujemy na sześć różnych frakcji:
- odpady metalowe i tworzywa sztuczne,
- papier,
- szkło,
- bioodpady,
- zmieszane odpady komunalne oraz popiół.
Ponadto część odpadów oddawać należy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub specjalnych pojemników, przypisanych jednemu rodzajowy śmieci (np. baterie).
Stawki opłat za odpady komunalne w Kaliszu:
• 23,00 zł od osoby na miesiąc za odpady zbierane selektywnie. Jeżeli właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, obowiązuje stawka w wysokości 46 zł. za 1 osobę miesięcznie.
Kiedyś wątpliwości budziło to, co dzieje się z posegregowanymi odpadami tuż po tym, jak trafiają do śmieciarki. Obecnie wiemy, że śmieci od razu po zabraniu przesypywane są tam do oddzielnych przegród, dzięki czemu nie ulegają przemieszaniu, a nasz wysiłek nie idzie na marne. Często funkcjonuje także inne rozwiązanie – poszczególne rodzaje śmieci są zabierane przez osobne śmieciarki.
Polecany artykuł: