Koszyczek wielkanocny

i

Autor: Emilia_Baczynska / Pixabay Święconka 2022 już w Wielką Sobotę. Zobacz, co włożyć do wielkanocnego koszyczka ze święconką

Co do wielkanocnego koszyczka ze święconką? Te pokarmy mają symboliczne znaczenie [lista produktów]

2022-04-14 9:22

Już w Wielką Sobotę (16 kwietnia 2022) odbędzie się święconka, czyli święcenie pokarmów przed Wielkanocą. Co włożyć do koszyczka ze święconką? Nie mogą się tam znaleźć przypadkowe produkty - każda rzecz w koszyczku ma swoje symboliczne znaczenia. Sprawdźcie, co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym, żeby nie zapomnieć o niczym ważnym!

Tradycyjna święconka odbywa się co roku na dzień przed Wielkanocą. W 2022 roku wypada więc 16 kwietnia. W wielkanocnym koszyczku ze święconką nie mogą się znaleźć przypadkowe produkty. To, co wkładamy do wielkanocnego koszyczka jest ważne, ponieważ niesie ze sobą symboliczne znaczenie. Zobaczcie w naszej galerii poniżej, jakie produkty należy włożyć do koszyczka ze święconką.

Przeczytaj koniecznie: Potrawy wielkanocne to nie tylko jajka! Oto lista tradycyjnych potraw na śniadanie wielkanocne

Spis treści

  1. Święconka: lista pokarmów w wielkanocnym koszyczku
  2. Wielka Sobota: tak wyglądała święconka w pandemii
  3. Koszyczek wielkanocny można poświęcić w domu. Oto treść modlitwy

Święconka: lista pokarmów w wielkanocnym koszyczku

Lista produktów, które powinny się znaleźć w wielkanocnym koszyczku ze święconką:

  • jajka
  • sól
  • masło
  • chleb
  • baranek
  • kiełbasa / wędlina
  • coś słodkiego

Dlaczego tak ważne jest, by dokładnie sprawdzić, co należy włożyć do wielkanocnego koszyczka? Określone produkty powinny się w nim znaleźć nieprzypadkowo. Pokarmy, które składają się na tzw. święconkę mają swoje symboliczne znaczenie. W naszej galerii wyjaśniamy, co dokładnie oznaczają jajka, sól, masło, czy kiełbasa, które wkładamy do koszyczka w Wielką Sobotę.

Zobacz także: Kartki wielkanocne 2021 z życzeniami! Zobacz gotowe grafiki do pobrania na Wielkanoc

Wielka Sobota: tak wyglądała święconka w pandemii

Święconka przyciąga do kościołów tłumy wiernych z koszyczkami. W dobie pandemii koronawirusa w Polsce Wielka Sobota była jednak obchodzona inaczej niż zazwyczaj. W okresie Wielkanocy w pandemii obowiązywały dodatkowe obostrzenia, w tym limity wiernych w kościołach. To oznacza, że nie wszyscy wierni z koszyczkami wielkanocnymi zmieszczą się w kościele. Już w zeszłym roku księża w różnych parafiach organizowali święconki w bezpieczniejszy sposób: święcąc pokarmy przed świątyniami i zwiększając liczbę święceń. Wszystko po to, by zachowywać rygor sanitarny i odległość i w ten sposób chronić się przed zakażeniem koronawirusem.

Czytaj więcej: Wielka Sobota: dzień święcenia pokarmów przed Wielkanocą. Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła

Koszyczek wielkanocny można poświęcić w domu. Oto treść modlitwy

W obawie o własne zdrowie, można jednak zrezygnować z pójścia do kościoła ze święconką. Wielka Sobota nie jest świętem kościelnym nakazanym, a to oznacza, że tego dnia nie trzeba iść do kościoła, by uczestniczyć we Mszy Świętej. Pokarmy można poświęcić samemu, w domu. W tym celu należy zmówić konkretną modlitwę. Szczegółowe informacje, jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu znajdziesz w naszym artykule: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy

Czytaj więcej artykułów o święconce

Jak zrobić koszyczek na święconkę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki