Tylko w tym roku do Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu wpłynęło ponad 3 tysiące wniosków o pozwolenie na broń, a ta liczba może jeszcze urosnąć do końca roku. Jak podała policja, w 2021 roku Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, organ decyzyjny w sprawie zgody na posiadanie broni, wydał 1800 pozwoleń. Zdecydowana większość wniosków jest rozpatrywana pozytywnie, nawet 95 proc. - jak wynika z danych policji.
- Jak przejrzymy dane z poprzednich lat, to zdecydowanie tylu wniosków, ile mamy w tym roku, nie było - mówi w rozmowie z ESKA Ostrów Piotr Wilkowski, komendant Powiatowej Komendy Policji w Ostrowie Wielkopolskim. - Można stwierdzić, że wpływ na te statystki mają działania wojenne za naszą wschodnią granicą. Pytanie tylko, czy jest to jedyny powód - podkreśla.
Kto może dostać pozwolenie na broń
Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać pozwolenie na broń? Dokładne wytyczne reguluje "Ustawa o broni i amunicji". Do podstawowych wymogów, jakie spełnić musi wnioskodawca należą:
- ukończone 21 lat,
- przedłożenie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, wykluczającego choroby i zaburzenia psychiczne, uzależnienie od alkoholu i substancji psychoaktywnych,
- miejsce zamieszkania na terytorium Polski,
- uzasadnienie posiadania broni (ważny powód).
- By ubiegać się o wydanie pozwolenia na broń palną trzeba mieć istotny powód - dodaje komendant Wilkowski. - Tym powodem może być na przykład przynależność do koła łowieckiego czy klubu sportowego, który prowadzi dyscypliny związane ze strzelectwem. Jeśli osoba, która chce broń posiadać i spełni wymienione w ustawie warunki, przejdzie pozytywnie postępowanie dotyczące wydania pozwolenia - dodaje
Za ważny powód uznaje się również ochronę osobistą lub ochronę bezpieczeństwa innych osób oraz mienia. Osoba, która otrzyma pozwolenie na broń ma określony czas na jej zakup i 5 dni na rejestrację od momentu nabycia. Pozwolenie wydawane jest na czas nieokreślony, ale co 5 lat dany posiadacz broni musi przedłożyć aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Każde pozwolenie zawiera cel, w jakim zostało wydane, rodzaj i liczbę egzemplarzy broni, której dotyczy, a także informację o tym, czy posiadacz może tę broń nosić przy sobie. Wszystko znajduje się również w legitymacji posiadacza broni.
Kto nie otrzyma pozwolenia na broń?
Ustawa wyklucza też wydanie pozwolenia na broń osobom, co do których występuje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celach sprzecznych z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Pozwolenia na broń nie mogą otrzymać osoby, które zostały skazane za przestępstwa związane z przemocą lub osobom, przeciwko którym toczy się postępowanie karne w takiej sprawie.
Co ważne, pozwolenie na broń nie jest wymagane w przypadku broni wytworzonej przed 1850 rokiem czy broni alarmowej o kalibrze do 6 mm. Jeśli chcemy kupić kuszę czy łuk, również wymagane jest pozwolenie, jednak to wydawane jest już przez komendanta powiatowego policji. Podobnie jest z bronią białą.