O wykryciu groźnej bakterii urząd gminy poinformował w czwartek, 21 listopada. Jej obecność stwierdzono w prysznicach. W trosce o bezpieczeństwo korzystających z pływalni, zdecydowano o zamknięciu obiektu do momentu, gdy na podstawie pozytywnego wyniku próbek wody potwierdzone zostanie całkowite wyeliminowanie legionelli z obiektu.
Obecności bakterii na szczęście nie stwierdzono w basenach - zarówno w niecce sportowej jak i rekreacyjnej.
"Zapewniam, że podejmujemy wszelkie niezbędne działania, aby jak najszybciej przywrócić kryty basen do pełnej użyteczności. W dniu dzisiejszym w celu zwalczania bakterii będziemy podgrzewać wodę do temperatury powyżej 65 stopni Celsjusza, co ma pomóc w zlikwidowaniu obecności bakterii w instalacji a także zastosujemy środek supra plus, który wykazuje silne działanie redukujące obecność legionelli"
- poinformował dyrektor OSiR, Maciej Szymkowiak.
Na chwilę obecną przyczyna rozwoju bakterii nie jest znana.
Czym są bakterie legionelli?
Bakterie Legionella namnażają się w wodzie, na przykład stojącej w sieci wodociągowej. Jest przyczyną legionellozy, określanej też mianem "choroby legionistów". Do zarażenia nie dochodzi jednak podczas picia wody, ale wówczas gdy ta dostanie się do naszego układu oddechowego, zatem w sytuacji, gdy powstają aerozole wodne.
Źródłem zakażenia bakteriami Legionelli mogą być:
- prysznice i krany,
- baseny typu spa / jaccuzi,
- nawilżacze,
- systemy klimatyzacji,
- fontanny ozdobne,
- węże ogrodowe ze zraszaczem.
Na zachorowanie na legionellozę szczególnie narażone są osoby starsze, osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu, u których występują inne choroby (na przykład cukrzyca, niewydolność nerek, przewlekłe choroby płuc), osoby z niedoborami odporności.
Choroba jest trudna do rozpoznania. Pojawiają się objawy grypopodobne, tj. uczucie rozbicia, ból łowy, dreszcze, gorączka, bóle mięśni. Następnie dochodzą kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej. Mogą też wystąpić objawy ze strony układu pokarmowego - wymioty i biegunka.