Jan Paweł II przyleciał do Kielc 3 czerwca 1991 roku w ramach IV pielgrzymki do Polski. Śmigłowiec z papieżem na pokładzie wylądował na stadionie lekkoatletycznym na kieleckim Pakoszu. Tam na głowę kościoła katolickiego czekała delegacja kościelnych dostojników. Papieża powitali: ówczesny biskup Stanisław Szymecki oraz biskupi pomocniczy Mieczysław Jaworski, Jan Gurda i Piotr Skucha. Delegacji przewodniczył wojewoda kielecki Józef Płoskonka. Po krótkim odpoczynku papież niemal natychmiast ruszył do położonego pod Kielcami Masłowa. Tam odbyła się historyczna msza.
Wszyscy uczestnicy mszy w Masłowie przypominają burzę, która rozpętała się tego dnia nad Masłowem, ale najważniejszym momentem była homilia, w trakcie której papież mówił o wolności, ale przede wszystkim podkreślał to, jak ważna jest rodzina. Słowa głowy kościoła poruszyły serca setek tysięcy wiernych.
- Odkupienie świata dokonuje się naprzód, przez rodzinę - mówił Jan Paweł II w Kielcach. - Nowe przymierze łączy się ze starym na gruncie tego przykazania, które uwydatnia świętość rodziny - dodawał podkreślając znaczenie IV przykazania dekalogu.
Najsłynniejszym cytatem Jana Pawła II z pielgrzymki do Kielc są jednak inne słowa, które podkreślają szczególny stosunek papieża do wszystkich rodaków.
- To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta ojczyzna! To są moi bracia i siostry! - mówił papież.
Osiem lat później, 12 czerwca 1999 roku Jan Paweł II odwiedził Sandomierz. Wizyta papieża była prawdopodobnie najdonioślejszym wydarzeniem w historii położonego nad Wisłą miasta. W 1999 roku w Sandomierzu - w przeciwieństwie do Kielc - pogoda dopisała. Z nieba lał się nie deszcz, lecz żar czerwcowego słońca. Gorąc w niczym nie przeszkadzał niemal pół milionowemu tłumowi wiernych, który zebrał się na sandomierskich błoniach. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem"Bóg jest Miłością".
Homilia papieża była poświęcona "czystości serca".
- Czystość serca to przede wszystkim czystość wiary. To orędzie staje się dziś bardzo aktualne - podkreślał papież, kierując te słowa zwłaszcza do młodzieży.
Niewiele brakło, a msza w Sandomierzu nie doszłaby do skutku. Dzień przed uroczystym nabożeństwem papież przewrócił się, upadł i rozciął prawą skroń. Lekarz musiał nałożyć kilka szwów, by zatamować krwawienie. Mimo kontuzji i upalnej pogody Jan Paweł II wygłosił ważne przesłanie dla wiernych.
2020 to szczególny rok dla upamiętnienia Jana Pawła II. 2 kwietnia minęło dokładnie 15 lat od śmierci uwielbianego przez rodaków papieża, a 18 maja wypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły.
Uroczystości w Kielcach
W niedzielę o godz. 12:30 w Kościele Garnizonowym w Kielcach odprawiono mszę św. dziękczynną, która upamiętniła 100. rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Msza odbyła się w intencji Ojczyzny, udział wzięli Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Homilię wygłosił ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, a o oprawę muzyczną mszy zadbali artyści. Na wiernych czekała nie lada gratka - w trakcie uroczystości obok ołtarza stanie zabytkowy Papa Mobile, którym Jan Paweł II jeździł podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r.
W dniu urodzin papieża - w poniedziałek o godzinie 18.30 - obędzie się msza w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II.
W poniedziałek wojewoda Zbigniew Koniusz zorganizował internetowy koncert pod hasłem "Jan Paweł II zawsze w naszych sercach". Premiera odbyła się punktualnie o 17:00 na profilu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego na Facebooku.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta złożył kwiaty przed pomnikiem Ojca Świętego przy kieleckiej katedrze oraz pod tablicą pamiątkową na Rynku.
Papież Jan Paweł II był honorowym obywatelem Miasta Kielce. Tytuł otrzymał 25 września 2003 r.