75 lat temu KIELCE zatonęły w kanale La Manche. ZOBACZ, o co chodzi! [KRONIKA]

i

Autor: Biblioteka Cyfrowa 75 lat temu KIELCE zatonęły w kanale La Manche. ZOBACZ, o co chodzi! [KRONIKA]

75 lat temu KIELCE zatonęły w kanale La Manche. ZOBACZ, o co chodzi! [KRONIKA]

2021-03-05 14:49

Tej nocy, z 5 na 6 marca, minie dokładnie 75 lat od zatonięcia polskiego frachtowca SS Kielce, który poszedł na dno kanału La Manche. Frachtowiec pływał pod polską banderą przez zaledwie niespełna dwa lata, pochodził ze Stanów Zjednoczonych, był statkiem produkowanym seryjnie, typu N3-S-A2. Polska żegluga otrzymała jeszcze cztery takie jednostki, a wszystkie nosiły nazwy wzięte od miast: "Kolno", "Kutno", "Kowel" oraz "Krosno". Jak poinformował przez laty "Dziennik Bałtycki", statek zatonął po zderzeniu z brytyjskim parowcem "Lombardy". Cała, licząca 35 osób załoga, została odratowana.

O północy 75 lat temu, statek SS Kielce płynął przez wody kanału La Manche, na pokładzie frachtowca znajdowała się amunicja dla armii amerykańskiej. Tuż przed północą coś jednak poszło nie tak i statek zderzył się z płynącym z Londynu brytyjskim parowcem Liberty. Kilkanaście minut później należący do Żeglugi Polskiej statek poszedł na dno. Licząca 35 osób załoga została odratowana. Wrak statku osiadł w kanale La Mache, po latach wynajęto firmę, która zdecydowała o podwodnym wysadzeniu niszczejącego na dnie statku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koronawirus w Świętokrzyskiem. Młodzi ludzie pod respiratorami, wiele nowych przypadków, kolejne ZGONY!

- Są relacje mówiące o potężnym wybuchu i wielkiej fali, którą on spowodował, co przeraziło niektórych mieszkańców. Jak jednak było - o tym się zapewne dziś już nie dowiemy. Resztki Kielc zostały na dnie - mówi w rozmowie z Radiem eM Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

Statek został zwodowany w Pennsylvania Shipyards Inc w Beaumont we wrześniu 1943 jako "Edgar Wakeman", jeszcze na wczesnym etapie wyposażania zdecydowano o przekazaniu frachtowca Polsce na mocy porozumienia Lend-Lease Act. Nieduży statek służbę pod polską banderą rozpoczął 12 marca 1944 roku, wykorzystywany był przez niecałe dwa lata. Co ciekawe - to nie jedyny w historii Żeglugi Polskiej statek o nazwie Kielce, jaki pływał po międzynarodowych wodach. W 1952 roku w ramach reparacji wojennych Polska Żegluga Morska w Szczecinie dostała statek niemiecki, którego spotkał zdecydowanie łaskawszy los niż imiennika. Te Kielce przewoziły polskie towary po całym świecie aż do 1975 roku.

CZYTAJ TEŻ: Ile jest wolnych respiratorów w Świętokrzyskiem? W urzędzie NIE UMIELI ich policzyć?

Prof. Antoni Dudek: Epidemia pokona PiS [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają