APOKALIPSA świętokrzyskich lasów! Kornik ostrozębny nadciąga ze WSCHODU!

i

Autor: Jolanta Dyr APOKALIPSA świętokrzyskich lasów! Kornik ostrozębny nadciąga ze WSCHODU!

APOKALIPSA świętokrzyskich lasów! Kornik ostrozębny nadciąga ze WSCHODU!

2019-11-20 11:58

Korniki nie dają wytchnienia świętokrzyskim lasom. Niepozorne, acz groźne insekty "zjadają" drzewa w regionie, a szczególnie niebezpieczne są podczas suszy. Atakują głównie sosny, z ich powodu w ciągu dwóch lat w regionie wycięto 70 tys. metrów sześciennych lasów.

Kornik ostrozębny to niewielki chrząszcz, który wyrządza szkody na sośnie. Jak podkreśla Jacek Sobolak z ostrowieckiego nadleśnictwa, z problemem plagi korników zarządzający regionalnymi lasami zmagają się od 2016 r. Wcześniej kłopotliwe szkodniki były nieobecne na terenie Świętokrzyskiego.

Główną przyczyną, która doprowadziła do obecnego stanu rzeczy, była długotrwała susza.

- Od kilku lat mamy osłabienie drzewostanów, nie tylko sosnowych, które zostało spowodowane przez długotrwałą suszę. Drzewa są osłabione, a kornik wykorzystuje zmniejszone mechanizmy obronne drzewa i atakuje nasze drzewostany sosnowe - wyjaśnia Jacek Sobolak. - To zjawisko idzie od wschodu, od dyrekcji lubelskiej - dodaje.

Pierwsze objawy obecności nieproszonych gości ze wschodniej części Polski pojawiły się jesienią 2016 r. Od tego czasu świętokrzyskie nadleśnictwa prowadzą wojnę ze szkodnikami.

- Walka polega na usuwaniu drzew "porażonych", zasiedlonych świeżo przez te owady, ponieważ tu żadna chemia nie wchodzi w rachubę, bo larwy kornika żerują pod korą i nie da się ich zwalczać w sposób chemiczny, tylko mechaniczny - podkreśla specjalista z ostrowieckiego nadleśnictwa. - Polega to na usuwaniu zasiedlonych drzew, paleniu gałęzi, żeby zniszczyć stadia rozwojowe szkodnika - zaznacza Jacek Sobolak.

Ostrowieckie nadleśnictwo tylko w tym roku wytnie 10 tys. metrów sześciennych porażonych przez kornika drzew. Dla porównania - w skali całego województwa na przestrzeni dwóch lat ta liczba to aż 70 tys. m³.

Jak rozpoznać zainfekowane drzewa? Na obecność szkodników wskazują rude wierzchołki sosen i jodeł. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki