Bizon uciekinier

i

Autor: Instytut Analiz Środowiskowych/Facebook Bizon uciekinier

Wielkie poszukiwania

Bizon uciekł z ośrodka w Kurozwękach! Gdzie ukrywa się zwierz?

2024-07-30 19:00

To nie wakacyjna plotka, tylko rzeczywistość lasów wokół Kielc! Wszystko wskazuje na to, że spacerowicze mogą spotkać tam... bizona. Prawdziwego. Takie właśnie zwierzę czmychnęło z azylu w Kurozwękach. Od tygodnia nikt nie widział egzotycznego uciekiniera. Brata się z polską zwierzyną? Czy w ogóle jeszcze żyje? Gdzie jest? Tego nie wie nikt!

Bizon uciekł z azylu w Kurozwękach na Kielecczyźnie! "Od tygodnia brak o nim informacji"

Bizon hasa po polskich lasach! Kto pamięta jeszcze lata 90., być może kojarzy historię guźca, który czmychnął do Lasu Kabackiego pod Warszawą i już nigdy nikt go nie ujrzał. Guźcem żyła w 1996 roku Polska, a jego zagadka nie wyjaśniła się do dziś. Czy tak samo będzie z bizonem z azylu w Kurozwękach? Cała historia zaczęła się jeszcze w zeszłym roku na Śląsku. Dwa bizony, samiec i samica, uciekły tam z nielegalnej hodowli. Na wolności nawet spłodziły potomka. 2 lipca tego roku pracownicy azylu w Kurozwękach złapali samicę i młode, a 21 lipca w rejonie Zawichostu także samca. Jednak jeszcze tej samej nocy samiec uciekł z azylu w niewiadomym kierunku!

Zanim wyprawisz się na wakacyjne poszukiwania bizona, uważaj! Podobno w momencie odłowienia zwierzę było zdenerwowane

Czemu po prostu nie pozwolić bizonowi żyć na wolności? Jest to tak zwany gatunek obcy. Gdyby zaczął krzyżować się z polskimi żubrami, gatunek ten nie byłby już taki sam. By zapobiec takiej sytuacji, bizona trzeba odłowić. Ale to nie jest wcale takie proste. "Od tygodnia brak o nim informacji" – poinformował we wtorek, 30 lipca regionalny konserwator przyrody w Kielcach Lech Buchholz. Szeroko zakrojone poszukiwania nic nie dały. „Odstrzał to ostateczność” – zaznaczył Buchholz. „Stada żubrów są w niektórych regionach Polski w stanie wolnym, m.in. w Lasach Janowskich kilkadziesiąt kilometrów od woj. świętokrzyskiego. Dlatego nasze działania muszą być zgodne z prawem i szybkie z uwagi na zagrożenie” – dodaje jednak regionalny konserwator przyrody. Ale zanim wyprawisz się na wakacyjne poszukiwania bizona, uważaj! Podobno w momencie odłowienia zwierzę było agresywne i zdenerwowane. Lepiej więc w razie czego nie podchodzić za blisko!

Sonda
Lubisz spacery po lesie?
QUIZ. Polskie wakacyjne potwory i inne stwory! Pamiętasz te szokujące historie?
Pytanie 1 z 10
Podczas wakacji 2018 nawet detektyw Rutkowski poszukiwał ogromnego pytona tygrysiego nad Wisłą, ale gad do dziś jest nieuchwytny. Jakie były ślady obecności stwora pod Warszawą?
Ogromne stado żubrów wstrzymało ruch na jezdni w Puszczy Knyszyńskiej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają